Hamilelikte Bebeklerinin Zeka Gelişimi

20 Mayıs 2014 Devamı

Gebelikte bebeğin zeka gelişimi için annenin yeterli beslenmesi ve yediği yiyeceklerin mineral ve vitamin içermesi çok önemlidir. Bu vitaminlerin özellikle A, E, D, B1 ve B16 vitamini olmasında fayda var. Mineral açısından çinko, selenyum, bakır ve folik asit alımı bebeğin zeka gelişimi üzerinde olumlu etki yapar. Gebelik öncesinde alınan folik asit bebeğin özellikle beyin gelişiminde önemli yer tutar.

Hamilelik dönemi boyunca annede aşırı kilo alımı olduğunda bebeğin kilosu da fazla olabilmekte ve doğum esnasında bazı travmalar sonucu beyinde zedelenmeler meydana gelebilmektedir. Ayrıca hamilelik dönemi boyunca annenin egzersiz yapmasıyla bebeğe giden kan akımının sağlanması durumunda oksijenlenme artarak bebeğin akciğer ve beyin gelişimini hızlandırır.

Hamilelik döneminde annenin sıkıntı ve stresten uzak kalması, psikolojik olarak rahat olması bebeğin zeka gelişimi üzerinde oldukça etkilidir. Annenin bebeğiyle iletişim halinde olması ve ona rahatlatıcı hareketlerde bulunması bebeğin ileri yaşlarına katkı sağlar. Özellikle öğrenme ve konuşma konusunda olumlu etkiler gösterir.

Kategori: Genel, Haberler, Hamilelik