Hamilelikte “Avidite Testi” Nedir?

04 Şubat 2014 Devamı

Hamilelikte Toksoplazma hastalığın tanısında serolojik yöntemler kullanılır.Toxo IgM akut infeksiyon başlangıcında ve nadiren reaktivasyonda pozitif bulunurken, Toxo IgG yeni infeksiyonun ilerleyen döneminde ve eski infeksiyonlarda ömür boyu pozitif kalır.Akut infeksiyon tanısında titre artışının tespiti gereklidir.Bu amaçla 2-3 hafta ara ile 2 örnek alınmakta dolayısı ile teşhis gecikmekte ve hastada endişe oluşmaktadır.Ayrıca yalancı IgM pozitifliği veya stabil IgG titresi ile IgM varlığı yorumu zorlaştırı. Bu testler son derece hassastır ve serumdaki düşük seviyede IgM varlığını 2 yıl süreyle saptamaktadır. Bu nedenle annede akut enfeksiyon tanısında önemli sorunlar ortaya çıkmaktadır. IgG ve IgM’in birlikte pozitif olduğu olgularda akut veya geçirilmiş enfeksiyonu belirleyebilmek için IgG avidite testi kullanılabilir. Düşük avidite akut enfeksiyon lehinedir. Ancak düşük aviditenin 5 aya kadar devam etmesi değerlendirmede ciddi sorunlara neden olmaktadır. Böylece Toxoplasma infeksiyonun gebelikten önce mi yoksa gebelikte mi geçirildiği sorusuna cevap TOXOPLASMA IgG AVİDİTE testi olabilir.

Son zamanlarda bu nedenlerle geliştirilen yeni tekniklerden en etkilisi antitoxoplasmik IgG affinite ölçümüdür.Antikor ile antijen arasındaki bağlanma gücü (avidite) zamanla artmakta ve infeksiyon başlangıç tarihinin belirlenmesi kolaylaşmaktadır.

Toxoplasma IgG avidite testi, infeksiyonun erken döneminde oluşan düşük aviditeli IgG’lerin geç dönemdeki yüksek aviditeli antikorlardan ayrımını sağlar.Böylece son 4 ay içinde gelişen yeni infeksiyon, 4 aydan eski infeksiyondan ayrılır.Toxoplasma avidite teşhisinde kullanılan bu ilk test gebelerde gereksiz tedavileri önler ve amniosentezi % 70 oranında engeller.

Bu sebeple Toksoplazma İgM (+) çıkan tüm gebelerde enfeksiyonun gebelik öncesi mi yoksa gebelikte mi bulaştığını anlamak için “avidite testi” yapılır.

Kategori: Genel, Haberler, Hamilelik