Hamilelikte 8.Ay 28-32 Hafta

22 Ekim 2013 Devamı

Hamileliğin 8. ayında anne karnındaki bebek ne durumdadır?
28. ve 32. haftalar arasındaki bölüm yani 8. ayda anne adayındaki en büyük değişiklik “nasıl doğum yapacağım” ve “inşallah erken doğum yapmam” kaygısıdır.

Doğum önü izni

32. haftada annenin doğum önü izni denilen bir izni vardır, bu izin eğer anne ikiz bebek sahibi olacaksa 2 hafta önceden başlamaktadır. Anneler 8. ayda bu izni kullanıp kullanmama konusunda da çelişkiler yaşayabilirler. Doğum öncesinde bu iznin kullanılması doktorlar tarafından önerilir. Çünkü, bebeğin rahim içinde de bakıma ihtiyacı vardır. Bu ihtiyacı çalışarak değil de izni kullanarak yapmak daha iyi bir seçim olabilir. Her anne bu izni kullanıp kullanmayacağına kendisi karar vermelidir.

8. ayda bebek hareketleri

Bu ayda bebek hareketleri çok olmakla beraber zaman zaman, özellikle çalışırken ve gündüz saatlerinde azalma görülebilir. Anne bir köşeye çekildiğinde bebek hareketlerinde artış gözlemliyorsa herşey yolunda demektir.

Bebeğin gelişimi

Bebeğin akciğerleri yavaş yavaş olgunlaşmaya başlar. Aynı zamanda gözleri de görme yetisi kazanır. Dışarıdan rahim içine yansıyan hafif ışığı bebeğin gözleri hissetmeye başlar. Yani çocuk artık 5 duyu organıyla birlikte hazırdır. Bebek 32. haftanın sonunda doğsa bile 40 haftalık bir bebek gibi hareket edecektir. 40 haftalık bir bebekle arasındaki fark ise akciğer olgunluğu ve beyin gelişimidir.

Kategori: Hafta Hafta Hamilelik