Hamilelikte 6.Ay 19-23 Hafta

22 Ekim 2013 Devamı

Hamileliğin 6. ayında anne karnındaki bebek ne durumdadır?

6. ayda anne adayındaki en büyük değişiklik bebek hareketlerini hissetmeye başlamasıdır. Bebek aslında zaten çok hareketlidir ancak ilk defa anne olan kadınlar 19. ve 23. haftalar arasında bu hareketleri hissetmeye başlar. Daha önce doğum yapanlar bu hareketleri 16. haftada hissetmeye başlayabilir.

Anne adayı eğer bebeğin hareketlerini hissetmezse paniğe kapılmamalıdır. Anne bebeğin hareketlerine alışık olmadığı için hissetmeyebilir. Baba adayı ise bebeğin kemik yapısı güçlendiği için 6. ayın sonunda bebeğin hareketlerini hissetmeye başlayabilir.

Bebeğin 6. aydaki gelişimi

Bebekteki en büyük fark kas gelişimidir. Bebek bu dönemde kaslarını geliştirmek için bilinçli şekilde hareket eder. Kol bacak oynatması, solunum hareketleri yapması bu yüzdendir. Bebek bu kasları bu dönemde kullanmazsa doğduğu zaman en önemli ihtiyacı olan solunumu yapamayabilir. Bebek, doğumundan sonra ihtiyacı olan emme, yakalama refkleslerinin antremanlarını bu dönemde yapar.

Bebek 6. ayın sonunda ilk sesleri duymaya başlar. Duyduğu ilk ses annesinin kalbinin sesidir. Bebek annesiyle bir bağlantı kurmaya devam eder. Bebek annesinin bağırsak hareketi seslerini ve dışarıdan gelen sesleri de duymaya başlar. Kulaktaki kemiklerin gelişim aşamasından ötürü bebek sadece ince sesleri duyabilir. Bebek ses hafızası oluşturmaya başlar ve 6. ayın sonunda görüntü olmadığı için seslerle ilgili rüyalar görür.

Kategori: Hafta Hafta Hamilelik