Hamilelik Öncesi Hangi Aşılar Yapılmalı?

14 Ekim 2013 Devamı

Hamilelik öncesi bilinçli hareket edilmesi ve sağlık kontrollerinin düzenli yaptırılması, anne adaylarına sağlıklı bir gebelik imkanı sunarken yaşanabilecek riskleri de en aza indiriyor. Hepatit b, kızamıkçık ve tetanoz aşıları yapılmalı.

Gebelik öncesinde mutlaka aşıların gözden geçirilmesi gerektiğine dikkat çeken Berker, aşılanmayan annelerin etken maddeyle karşılaşmasının, yalnızca kendini değil, bebeğini de etkilediğini belirterek, “Hamilelik sırasında ya da doğumda taşınılan enfeksiyonu bebeğe geçirme riski bulunuyor. Bu nedenle, hamilelik öncesi hepatit B, kızamıkçık ve tetanoza karşı bağışıklık olmaması halinde ve aşılar yaptırılmamışsa bir uzmana başvurarak aşıların tamamlanması gerekiyor” diye konuştu.

Gebelikte olduğu kadar gebelik öncesinde de ilaç kullanımında seçici olunmasının önemli olduğunu bildiren Berker, “Korunma bırakıldığında ve hamile kalma olasılığı düşünüldüğünde bir uzmana danışmadan ilaç almaktan sakınılması önem taşıyor. Çünkü, erken hamilelik döneminde bazı ilaçların plasentadan geçerek bebeğin gelişimini olumsuz etkilediğini belirtmek istiyorum” açıklamasında bulundu.

Kategori: Genel, Haberler, Hamilelik, Sağlık & Güzellik