Hamilelik varisi kalıcı olabilir

26 Nisan 2013 Devamı

Hamilelik sürecinde kadın vücudu sürekli şekil değiştiriyor. Bu değişikliklerin bazıları geçici, bazıları kalıcı oluyor. Kalıcı değişikliklerin başını da varis çekiyor.

Bacaklarda daha fazla meydana gelen varis, görsel ve psikolojik açıdan rahatsızlık veriyor. Ameliyata kadar uzanan ağrılı bir sürece neden olan varis, hamilelik döneminde daha fazla görülüyor.

Varisten korunma yollarını anlatan Kalp ve Damar Cerrahı Op. Dr. Süheyla Keser, “Varis, toplardamarların genişleyerek cilt üzerinde belirgin hale gelmesidir. Mavi veya mor rengindeki bu damarlar, sıklıkla bacaklarda görülür. Bazen genital bölgede de gözlenebilir. Çok az veya hiç bir şikayete neden olmayabilirler. Bazen de bacakta ağırlık veya yorgunluk hissine yol açabilirler. Variköz venlerin yoğun olduğu bölgelerde kaşınma ve yanma hissi olabilir. Şikayetler özellikle günün sonuna doğru şiddetlenir” dedi.

Pek çok kadının ilk kez hamilelikte varisle karşılaştığını, varisi olanlarda ise hamilelik boyunca sorunun arttığını vurgulayan Keser, “Rahim büyüdükçe vücudun sağ tarafında bulunan ana toplardamara bası yapar ve damar içindeki basıncın alt taraftaki toplardamarlara yansımasına sebep olur. Hamilelikte vücuttaki kan hacmi artar ve dolaşımdaki bu kanın toplardamarlarda göllenmesi artar. Ayrıca hamilelik boyunca progesteron hormonu seviyesi yükselir. Buna bağlı olarak damarlar genişler, damarda göllenme artar” ifadesini kullandı.

Ailevi eğilimi olan, birden fazla doğum yapan kadınlarda doğumdan sonra varisler kaybolmayabiliyor. Kaybolmayan varisler için, uzman bir hekime başvurup köpük, skleroterapi, lazer, operasyon gibi yöntemlerle varislerden kurtulmanın mümkün olduğunu belirten Op. Dr. Süheyla Keser, varisten kurtulma yolları hakkında ise şunları öneriyor:

VARİSTEN KURTULMAK İÇİN…
• Egzersiz ve yürüyüş, kasların kasılmasına bacaktaki kan dolaşımının hızlanmasına neden olur.
• Uzun süre ayakta kalmamaya özen gösterilmeli.
• Fazla kilodan korunmalı.
• Bacak bacak üstüne atmamalı, uzun süre bacakları sarkıtılarak oturmaktan kaçınmalı.
• Sol tarafa yatmak, ana toplardamar üzerindeki azaltır, dolayısıyla bacak damarlarındaki basınç azalmış olur.
• Basınçlı çorap: kanın kalbe rahat dönmesini sağlar ve kanın bacaklarda göllenmesini engeller.

Kategori: Genel, Haberler, Hamilelik, Sağlık & Güzellik