Hamileliğin Bilinmeyen Belirtileri

04 Haziran 2015 Devamı

Hamile olan bayanlar hamile olduklarını genellikle hamileliğin üzerinden birkaç hafta geçtikten sonra anlayabilirler. Kadınların hamile olmaları en kolay adet kanamalarının kesilmesi ile anlaşılır. Sürekli ve düzenli olarak adet gören kadınların birden adet görmemesi hamile olduklarının belirtilerindendir.

Kadınların kasık ve bel ağrısı çekmesi hamile olduklarını gösterebilir. Bu belirtiler farklı bir rahatsızlıktan dolayı da ortaya çıkabilir ancak, korunmadan ilişkiye giren ve kısa süre sonra kasık ve bel ağrısı çeken kadınların hamile kalması büyük olasılıkla doğrudur.

Hamilelik belirtileri arasında bulunan kasık ve bel ağrıları birkaç sebebe dayanır. Düzenli olarak büyüyen kadın rahmi karın boşluğunun dik durmasını sağlayan bağların gerilmesini sağlar. Bu kasılmalar birçok anne adayı tarafından karın ya da bel ağrısı olarak hissedilir. Gebeliğin başlangıcında olmasa da ilerleyen zamanlarında anne adayındaki kilo artışı vücudun anatomik yapısını bozduğu için farklı bel ağrılarına neden olur. Hamilelik öncesi oluşan kasık ve bel ağrılarından başka hamilelik belirtileri olarak ortaya çıkan farklı belirtiler de vardır. Mide bulantısı, sürekli uyuma isteği, yorgunluk, sebepsiz yere sinirlenme, ağlama, üzülme, ellerin ve ayakların şişmesi, sık aralıklarla idrara çıkma ve göğüslerin dolgunlaşması hamileliğin belirtilerindendir.

Ancak gebelik öncesi hissedilen belirtilerin neredeyse tamamı kadınların adet zamanlarındaki belirtiler ile aynı özellikleri taşır. Bu yüzden hissedilen belirtiler direkt olarak kişilerin hamile olduklarını göstermez. Bunun için kişilerin adet kanamalarını kontrol etmeleri gerekir. Tüm belirtilere rağmen kişide adet kanaması oluyorsa hamilelikten bahsedilmez ancak belirtilerin yanında adet kanaması da olmuyorsa bir gebelikten bahsedilebilir.

Kategori: Genel, Haberler, Hamilelik