Gerçek Sevgi “Koşulsuz Sevgi”

08 Şubat 2016 Devamı

Doğadaki çiçeklerin ve ağaçların doğanın yağmuruna ve güneşine ihtiyacı vardır. Evimizde beslediğimiz bir köpeğin, çiçeğin bile, bizim ilgimize ihtiyacı vardır. Aksi halde ölür yada solarlar. Çocuklarımızla olan ilgimizde aynı şekildedir. Onlarla ilgilenmek demek, yedirmek, içirmek, giydirmek, cebine para koymak demek olmamalıdır. Gerçekten sevmek demek, onları koşulsuz bir sevgi ile sevmek demektir.

“Koşulsuz Sevgi” demek ise, bir çocuğun, anne ve babası tarafından karşılıksız olarak sevilmesi demektir. “Ne yaparsam yapayım, annem ve babam beni seviyorlar ama bu davranışımı sevmiyorlar” şeklinde düşünen bir çocuğunuz varsa dünyanın en şanslı ve en mutlu anne babası sizsiniz demektir.

O zaman bu çocuktan hiç korkmayın, çünkü o çocuğun güveni kendisine tamdır. Yarın kimse onu, uyuşturucu içirmek için kandıramaz. Yada kısacası kolay bir şekilde kandıramaz. Güvenli bir çocuk olmasının nedeni ise; “ ben sana güveniyorum çocuğum” dediğiniz için değildir, “ben sana güveniyorum” u hissettirdiğiniz içindir. Çünkü çocuğunuz, sizin, onu, hiçbir şart getirmeden sevdiğinizden emindir.

Çalışan bir kişi iseniz bilirsiniz , bir projeyi bile geliştirmek için, o projeyi sevmeniz ve ilgi yatırımı yapmanız gerekir. Sabahlara kadar bilgisayar başında onunla ilgilenmeniz gerekir. En güzel şarkıların besteleri, bestecilerinin o notalara ilgi ve sevgi beslemeleri ile ortaya çıkmıştır. En duygulu şiirleri, sözcüklerle ilgilenenler ve kelimeleri sevenler yazmıştır, dünyadaki en mutlu ve başarılı insanlar, aileleri tarafından ilgilenilen ve sevilen insanlardır.

Sevgi demek ne demek değildir. Sevgi; çocuğunuzun yerine kararlar vermek, ona sadece hediyeler almak, ilgi alanlarını köreltmek, şartlar koymak demek değildir. Sevgi demek; onu korkutup sindirmemek, baskı yapmamak, onunla konuşmak, gerçek duygularınızı hiçbir savunmaya girmeden onunla paylaşmak demektir. Kısacası onuda bir birey olarak kabul ederek, konuşmasına, duygularını sizinle paylaşmasına izin vermek demektir. Bazen uyurken bile kulağına eğilerek “ Seni çok seviyorum” diyebilmek demektir.

Kocaman insanlarız ama duygularımızı söylerken öyle zorlanıyoruz ki, çocuğumuza , içimizden geldiğinde “seni seviyorum” demek bile öyle zor bir durummuş gibi geliyor ki… Bugün bir değişiklik yapın, ne kadar zamandır çocuğunuza “seni seviyorum” demediniz bir düşünün. Eğer cevabınız, sizi düşündürüyor ise , ondan, bunu esirgemeyin. İşten eve döndüğünüzde veya çocuğunuz okuldan eve geldiğinde, yada şimdi, evde ise, onun yanına giderek ve içinizden gelerek kulağına eğilip bu iki sihirli kelimeyi söyleyin. Sonrada onun suratına bakın ne kadar mutlu olduğunu göreceksinizdir.

“Bir çocuk sevginize en çok, sevginizi en az hak ettiği zaman muhtaçtır.”

Dr. İbrahim BİLGEN
Psikiyatrist-Psikoterapist

Kategori: Psik. Dr. İbrahim Bilgen, Yazarlar