Geniz Eti Hakkında

03 Ağustos 2014 Devamı

Geniz eti problemi özellikle bebeklik ve oyun çocukluğu döneminde çocuğu olan anne ve babaların en çok endişelendiği konuların başında geliyor. Geniz eti (adenoid) solunum yolunun giriş kapısında koruyucu görev yapan bağışıklık sisteminin görünmeyen bir parçasıdır. Bademciklerin arkasında, üstte yer alan lenfoid bir dokudur. Geniz eti ve bademcikler, çocuğu solunum yolu enfeksiyonuna karşı korurlar, ancak bazen de sık geçirilen enfeksiyonlar veya alerji nedeniyle aşırı büyüyerek çeşitli problemlere yol açarlar. Genellikle 5-7 yaşa kadar büyümeye devam ederler. Sonra büyümeleri durur, ergenlik sırasında ise erişkin boyutlarına gerilerler.

Qeniz Etinin Büyük Olduğu Nasıl Anlaşılır ?
1- Çocuk ağızdan nefes alır, burnu daima tıkalıdır, tedavilere cevap vermez veya kısmi olarak rahatlama olur.
2- Sesi genizden gelir , burundan konuşma denilen faklı şekilde olur.
3- Gece yüksek sesle horlar, uykuda da rahat nefes alamaz. Sabah yorgun kalkar, bu da gün içinde hırçınlığa, okul döneminde ise başarısında düşmeye yol açabilir.
4- Ağızda koku olabilir, çeşitli tedavilere rağmen cevap alınamaz.
5- Tekrarlayan boğaz ve kulak enfeksiyonları görülebilir. Özellikle sadece yapışkan bir sıvı birikimi ile seyreden ve işitmede azalmaya yol açan orta kulak iltihaplarına yol açabilir.

Geniz Etinin Alınması Ne Zaman Gerekir?

1-Eğer normal nefes almaya, konuşmaya engel oluyorsa ,
2- Eğer, çocuğun uykuda sıkıntısı varsa , uyku -apne sendromu denilen uykuda solunum duraklamaları oluyorsa ,
3- Eğer tedaviye rağmen düzelmeyen veya sık tekrarlayan kulak enfeksiyonu, kulakta sıvı toplanması , işitme kaybı varsa .

En Erken Ameliyat Yaşı Nedir?
En erken 1- 1.5 yaşından itibaren gerekli görülürse yaılabilir.

Dr Şükrü Çido
TÜRKİYE HASTANESİ

Kategori: Uzm.Dr. Şükrü Çido, Yazarlar