Gebelikte Cinsel İlişki Zararlı mı?

03 Ağustos 2015 Devamı

Hamilelik kadınlarda bütün hayatı farklı olarak etkileyen bir süreçtir. Ayrıca hamilelikten dolayı kadında meydana gelen fiziksel değişimlerin dışında psikolojik olarak da değişimler söz konusu olmaktadır. Erkek ve kadının yaşamlarında çok önemli yer kaplayan cinsel yaşam da kadının hamile kalması ile genellikle değişiklikler ortaya çıkmaktadır. Genel olarak kadının hamileliğine alışabilmesi ve kabullenmesi için biraz zaman gerekir. Bu uyum sağlama sürecinde kadın cinsellikten soğumaya bağlı eşi ile problemler yaşayabilir.

Gebelikte cinsel ilişki çoğunlukla kadının hamileliğini fark etmesi ile annelik duyguları daha baskın olmaktadır. Aynı zamanda kadının ilk gebeliğinin olması dışarıdan yapılacak bütün müdahalenin sanki bebeğine zarar verecek korkusu yaşamasına neden olabilir. Ayrıca bu düşünceler neticesinde kadı cinsel yaşama karşı soğumaya başlamaktadır ve eşine karşı isteksizlikler oluşmaktadır. Özellikle hiçbir sorun teşkil etmeyen hamileliklerde cinsel yaşamın kesinlikle zararı olmamaktadır.

Bazı kadınlarda hamileliğin ilerlemesi ve bu değişimlere uyum sağlayan kadınların pek çoğunda cinsel istekler artabilmektedir. Genellikle hamilelikten dolayı rahmin büyümesi cinsel yaşamda teknik yönden bazı sıkıntılar oluşturabilir. Bunun akabinde hamile kadında cinsel ilişki sırasında ağrılar yâda acı hissetme söz konusu olabilir. Ayrıca bu sebeplerden dolayı kadında hamileliğin son zamanlarında kendiliğinden cinsel isteksizlikler yeniden ortaya çıkmaktadır.

Hamilelik sürecinde bir risk söz konusu değil ise gebeliğin son haftasına kadar cinsel yaşamda bir kısıtlanma söz konusu olmamaktadır. Özellikle gebeliğin son haftalarında erkeğin menisinin içersinde bulunan “prostaglandin” maddesinin rahim agzını yumuşatarak doğuma hazırlayıp doğumu zamanında başlamaya katkısı olacağı düşünülmektedir.Bu nedenle eski inancın yerine son haftalardada cinsel ilişkiyi yasaklama yarine teşvik etmekteyiz. İstisna olarak kadın daha önceden düşük yâda erken doğum yapmış ise hamileliğinin sürecinde duruma göre cinsel ilişki sınırlandırabilir.

Kategori: Op. Dr. Ayşe Duman, Yazarlar