Fazla Kilo Hangi Sendromu Tetikliyor?

06 Kasım 2015 Devamı

Tipik olarak genç kızlarda ve genellikle ergenlik döneminde ortaya çıkan polikistik over sendromunun nedeni tam olarak bilinmiyor. 

Normal olarak her ay yumurtalıklarda birkaç yüz yumurta gelişen yumurta olmak için büyük bir yarışa girer. Yumurtalardan en güçlüsü büyür ve diğerlerinin büyümesini engeleyerek onları imha eder. Polikistik overde ise bütün yumurtalar bir anda gelişmeye başlar ve ancak hiçbiri tam olarak gelişemez ve boyda kalır. Yumurtalığın içinde kalan bu yumurta kesecikleri aynı zamanda erkeklik hormonu da salgılandığı için polikistik over belirtileri gözlenir. Yumurtalıklara ultrason ile bakıldığında da orta boy tespih tanesi gibi kesecikler görülür. Bu nedenle polikistik over; içinde çok sayıda içi sıvı dolu kesecik olan yumurtalık anlamına gelir.

Genellikle şişmandırlar

Erkeklik hormonunun fazlalığına bağlı olarak da ciltte yağlanma ve akne oluşumu gözlenir. Bu nedenle vücutta erkeksi tüylenme denilen dudakların üst kısmında ve yanaklarda tüylenme gözlenir. İleri aşamalarda ise göğsün ortasında, çevresinde ve karnın alt kısmı ile bacakların diz üstü kısımlarında tüylenme ortaya çıkar.

Yanlış beslenme, aşırı kilo alma gibi problemlerin hastalığı tetikleyebildiğini, tedavide de var olan sorunlara çözüm bulma yolunun izlendiğini, bu nedenle en önemli ve birinci basamağın kilonun kontrol altına alınması ve kilo verdirilmesi olduğunu söylüyor. Hormon bozukluğunun neden olduğu kilo alımı söz konusu ise diyetlerin buna yönelik olarak programlanması gerekir. Yine fazla erkeklik hormonuna bağlı olarak gelişen cilt değişikliklerinin tedavisinde de anti-androjenler (erkeklik hormonlarını baskılayan ilaçlar) kullanılması önerilir.

Henüz evlenmemiş veya çocuk sahibi olmak istemeyen kadınlarda bu adetler doğum kontrol hapları ile düzenlenebilir. Ancak çocuk sahibi olmak isteyen kadınlarda, yumurtlamayı uyarıcı ilaçların kullanılması gerekir.

Kan yağlarının yüksek olmasına bağlı olarak ilerleyen yaşlarda koroner damar hastalıklarına yakalanma riski yükseliyor.

Memede ve rahim içi tabakasında kanser oluşumu daha fazla görülüyor. Gebelikte yüksek tansiyon ve gizli şekerin ortaya çıkma olasılığı daha yüksek oluyor. Menopozdan sonraki dönemlerde diyabet olma riski de daha yüksek.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Kategori: Çocuğum, Genel, Haberler