Ergenlik Döneminde Beslenme

09 Ocak 2016 Devamı

Ergenlerin hızla büyüyen bedenleri her zamankinden daha fazla enerji ve besine ihtiyaç duyar. Sağlıklı beslenmek büyüme ve gelişim için çok önemlidir. Ayrıca doğru beslenmek çeşitli sağlık sorunlarını da önler.

Ergen çocuğunuz sık sık ev dışında olacaktır. Bu nedenle de yedikleri ve içtiklerini kendi başına seçmeye başlayacaktır. Bundan dolayı ona sağlıklı ve dengeli beslenmenin önemini anlatmalı ve kendi başınayken de besin değeri olan yiyecekleri tercih etmeyi öğretmelisiniz.

Evde sağlıklı beslenme
Ekmek, tahıl ve baklagiller, meyve ve sebzeler, tavuk, balık ve yağsız etler ve az yağlı süt ürünleri ile besleyici yiyecekler hazırlayın.

Ailedeki herkesi sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmeye teşvik edin. Yemeklerinizi mümkün olduğunca hep birlikte yiyin.

Güne doğru başlayın. Ergen çocuğunuza iyi kahvaltı etmeyi öğretin.

Evde atıştırmak için besleyici yiyecekler bulundurun. Şeker, cips veya meyve suları, kola gibi yağ veya şeker açısından zengin yiyecek ve içecekleri satın almaktan kaçının.

Ev dışındayken sağlıklı beslenme
Çocuğunuza günde üç öğün besleyici yemekler yemenin önemini anlatın. Öğün atlamanın sağlıksız olduğunu vurgulayın.

Ergen çocuğunuzu okul kafeteryasından da sağlıklı yiyecekleri seçmeye teşvik edin. Bu mümkün değilse, sizin hazırladığınız yiyecekleri okula götürebilir.

Patates kızartması, hamburger, kola ve pizza gibi yiyeceklerde yağ ya da şeker miktarı yüksektir. Ergen çocuğunuzu bu yiyecekleri daha az sıklıkla ve daha küçük porsiyonlar halinde tüketmeye teşvik edin.

Kategori: Beslenme, Genel, Haberler, Sağlık & Güzellik