Dünyada Her Yıl 30 Milyon Çocuk Yaralanıyor

21 Şubat 2016 Devamı

Erken yaşta spor yapan çocuklar bu alışkanlığını ileride devam ettiriyor. Spor kanseri önlüyor. Erken yaşta spor çocuğun psikososyal yaşantısını olumlu etkilemektedir. Bükülme kırıklığı çocuklarda çok sık görülür. Kırık iyileşmesi çok hızlıdır. Kısa zamanda kırığın yeniden şekillendiğini biliyoruz. Kemik ve yumuşak doku büyümesi arasındaki uyumsuzluk özellikle puberte döneminde çok belirginleşir. Kardiyovaskü sistem de solunum sayısı arttıkça çabuk yorulurlar.

Spor sakatlıkları ve aşırı zorlanma, ani durma ve burkulma, düşme ve yetersiz ekipman, spor yaralanmalarının nedenleri arasında en başlarda gelmektedir. Her yıl yaklaşık 30 milyon çocuk yaralanıyor. 500 bin çocuğu doktor ziyaret ediyor. 30 bin çocuk hastanede tedavi görüyor. Takım oyunlarında yüzde 62 oranında yaralanma görürken ebeveynlerin 3’te 1’i çocukları ile ilgilenmediği görülmüş. Tüm sportif aktivitelerin yüzde 21’inde kafa travması saptanmış.

İlk yardımda amaç şişliğin azaltılması olmalıdır. Eğer başlangıçta şişlik kontrol altına alınabilirse tam iyileşme ve rehabilitasyon için gereken süre önemli ölçüde azalır. Buz direkt olarak deriye uygulanmamalıdır. İyi sonuç için uygulanan madde ile cilt arasına konan materyal soğuk su ile ıslatılmalı. Soğuk alerjisine dikkat edilmelidir.

Uyluk ön yüzünde şişlik, ağrı ve hassasiyet bulunur. Kas yaralanmalarında sporcu genellikle ani bir ağrı ve kopma sesi duyduğunu ifade eder. Ciddi yaralanma tam ya da yakın yırtıklar olup, belirgin kanama, ciddi kuvvet foksiyon kaybıyla seyrederler.

Antrenmanlarda vücudun verdiği yanıt güçlenmektedir, adaptasyondur, ancak vücudun kaldıramayacağı bir tempo vardır. Bu durumda çocuk ve erişkinliğe geçiş döneminde bazı anotomik hassas bölgeler bu aşırı yüklenmede zincirin zayıf halkası gibi davranırlar.

Kategori: Çocuğum, Genel, Haberler, Sağlık & Güzellik