Diş Kaybı Kalp Krizi Riskini Arttırıyor

22 Kasım 2013 Devamı

ABD’deki bir dergi ileri derecede diş kaybıyla kalp krizi ve inme arasında bir ilişki bulunduğunu ortaya koydu.

ABD Sağlık Teşkilatı (Centers for Disease Control and Prevention) tarafından yürütülen ve “Stroke” dergisinde yayımlanan çalışma; ileri derecede diş kaybıyla kalp krizi ve inme arasında bir ilişki bulunduğunu ortaya koydu. ABD’li araştırmacılar ileri derecedeki diş kaybı ile kalp krizi arasında bağlantı olduğunu ortaya çıkardı. Ayrıca sağlıksız dişler, yüksek tansiyon, kemik erimesi, şeker hastalığına da neden olabiliyor. Hisar Intercontinental Hospital Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı Dr. Banu Okur Çakmakcı’nın bu konularda hastaları uyardı: Çürük dişler birçok hastalığa neden olabiliyor. Özellikle diş eti ve kalp hastalıkları arasında bir ilişki olduğu yapılan araştırmalarla ortaya çıktı. Ayrıca diş çürükleriyle, diş eti hastalıklarının yüksek tansiyon, kalp-damar hastalıkları, kemik erimesi, şeker hastalığı ve kadınlarda erken doğum ve düşük doğum ağırlığı risklerini artırdığı biliniyor. – DİŞ gıcırdaması da hastalıklara yol açabiliyor. Örneğin stresten kaynaklanan gıcırdamalar, ense, sırt ve baş ağrılarına neden olabiliyor. Bu nedenle diş sağlığı ile dişlerin bakımı ve hijyeninin sağlanması sadece temiz ve bakımlı dişler için değil; sağlıklı bir yaşam için de gerekli ve önemlidir.

– GÜNDE mutlaka en az iki kere (sabah–akşam) dişlerinizi fırçalamalısınız. Bir kez de (akşam) diş ipi kullanmalısınız. Bu şekilde diş ve diş etlerinizin yeniden hastalanmasını kolaylıkla önleyebilirsiniz.
– 6 AYDA bir düzenli olarak diş hekiminize kontrole gitmeniz yeniden bir sorun oluşursa erken teşhisi kolaylaştırır.
HOLLANDA’daki Leiden Üniversitesi’nden Dr. Tobias Bonten, kalp krizi riskini azaltan kan sulandırıcıları almak için en iyi zamanın yatmadan önce olduğunu belirlediklerini açıkladı. Araştırmasını açıklayan Bonten, “290 katılımcıya önce 3 ay her sabah, daha sonra da 3 ay boyunca yatma zamanı, düşük dozda kan sulandırıcı verildi. 3 aylık dönemlerden sonra katılımcıların tansiyonu ve trombosit (kan pıhtılarının oluşumunda görev alan hücre parçaları) düzeyi değerlendirildi. 100 miligramlık kan sulandırıcı tedavisinin tansiyonu etkilemediği ortaya çıktı. Ancak akşam alınan hapın kalp krizi riskini azalttığını belirledik” dedi.

Kategori: Genel, Haberler, Sağlık & Güzellik