Deliksiz uyku için ne yapmalıyız ?

30 Aralık 2012 Devamı

Prof. Dr. Tunçalp Demir, uykunun en çok neyden etkilendiğini belirtti ve bu nedenle hangi ortamlarda uyunması gerektiğini anlattı.

Modern yaşamla ve özellikle elektriğin bulunması ile insanlarda bu ritmin ve iş saatlerine bağlı olarak hafta içi ve hafta sonu uyku sürelerinin değiştiğini dile getiren Demir, uyku sürelerinin azalmasının kişilerde davranış değişikliklerine yol açtığını vurguladı.

UYKU EVRELERİ ARASINDAKİ ORAN

Demir, kaliteli ve yeterli bir uyku için süre kadar, uyku evreleri arasındaki oranların önemli etken olduğunu açıkladı. Uykunun kendi içinde kabaca ”yüzeysel uyku”, ”derin uyku” ve ”REM dönemi uykusu” olarak ayrıldığını belirtti.

KARANLIK ORTAMDA UYUNMALIDIR

Demir, sağlıklı bir uyku için uyunan ortamın özelliklerinin önem taşıdığını vurgulayarak, ”Özellikle uyku en çok ışıktan etkilenmektedir. Bu nedenle ışık almayan karanlık ortamlarda uyunmalıdır. Ayrıca ortamın sessiz, ısısının çok sıcak ve çok soğuk olmamasına dikkat edilmeli. Yatağın da vücuda uygun rahat bir yatak olması, yine kişiye uygun yastık seçilmesi önemlidir” diye konuştu.

UYKU APNESİ ÇOK SIK GÖRÜLÜYOR

Uyku bozukluklarının en sık görüleni ve en önemlilerin başında uyku apne sendromunun geldiğini belirten Demir, uykuda solunum durmasının, yaşam kalitesini bozduğunu ve yaşam süresini kısalttığını söyledi. Prof. Dr. Demir, uyku apnesinin sıklıkla aşırı kilolu, boyun çevresi 40 santimetreden fazla olanlarda ve erkeklerde daha sıklıkla görüldüğünü kaydetti.

Kategori: Genel, Haberler