Çocuklarınızı Sevgi ile Tehdit Etmeyin

25 Ekim 2016 Devamı

Anne ve babalar çocukları bu ilk ayrılış süresinde çok fazla zorlamamaları ‘mutlaka okula gideceksin, yoksa seni sevmem’ tehdidiyle ‘seninle ilgilenmem’ gibi cümleler kurmamaları gerektiğini ve çocuğu özellikle sevgi ile tehdit etmemeleri gerektiğini söylemek istiyorum.

Okulların açılması ile birlikte çocukların da psikolojilerinde bir takım sıkıntılar yaşanıyor. Anneden ayrılma, okul kaygısı, tekrar disipline olma… En uzun tatil kullanan ülkelerden birisiyiz. 2 aylık 3 aylık bir süre içinde çocuk yeniden disipline olacak. Bununla birlikte özellikle ergenlik döneminde gençlerde de kaygı düzeyi olabilir. Buna dikkat edilmesi gerekiyor. Problemlerimizi çözerken daha sakin bir şekilde çözmeyi hedefleyelim. Öfkeliyken karar almayalım. Gerginken, stresliyken, konuşmayalım birbirimizle. İletişime geçeceksek bunu sakin ortamlarda sakin bir şekilde yapalım ki doğru karar vermiş olalım.

Okul yaşının 6 yaşına indirilmesinden sonra bize sık sık müracaat eden aileler ve çocukları var. Eğitim süreci uzun ve her çocuğun olgunlaşma süreci aynı yaşta olmuyor. Çocuğu çok fazla eleştirmeyerek telkinlerde bulunalım. Okula neden gitmek istemediğini gözlemleyin. Eğitim süreci uzun bir süreç çocuğa çok fazla baskı yaparak özellikle okulun ilk başladığı günlerde korkutarak sürdürmemek gerektiğini de öğretmek gerekiyor.

Kategori: Çocuk Psikolojisi, Genel, Haberler