Çocuklarınızı Gripten Korumak İçin…

04 Şubat 2014 Devamı

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Esra Karasulu Özyalçın, yarıyıl tatilinin başlamasıyla birlikte kalabalık ortamlarda bulaşma riski çok fazla olan grip hastalığı konusunda ebeveynleri uyardı, gerekmedikçe bu ortamlardan çocuklarını uzak tutmalarını önerdi.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yaşanan grip salgını konusunda ebeveynleri almaları gereken tedbirler konusunda uyaran Özyalçın, yılın bu döneminde yüksek ateşli solunum yolu enfeksiyonlarının aniden artışının influenzav (Grip) salgınını düşündürmesi gerektiğini söyledi. Salgının 2-3 haftada en yüksek düzeye ulaşarak 5-6 hafta sürdüğünü ifade eden Özyalçın şöyle konuştu:

“Grip insandan insana damlacıklar şeklinde geçer. Öksürük ve hapşırıkla içinde canlı virüsleri taşıyan damlacıklar ortama saçılır ve birkaç saat boyunca havada asılı kalır ve ortamdaki diğer insanlara hastalığı bulaştırabilir. Bu nedenle okul, iş yeri, alışveriş merkezleri gibi kalabalık ortamlar bulaşma açısından özellikle risklidir. Virüsler dış ortamda birkaç saat canlı kalabildiği için, ortak kullanılan eşyalar da enfeksiyon kaynağı olabilir. Hasta kişinin eline ve oradan da kapı kolu, telefon, musluk başı gibi eşyalara bulaşan virüs salgının yayılmasına yol açar. Tokalaşma, öpüşme, bir metreden fazla yaklaşarak konuşma ile de kişiden kişiye bulaşma olur. Salgın zamanlarında, herkes için en önemli korunma önlemleri, kalabalıktan uzak durmaya çalışmak ve ellerin sık sık yıkanmasıdır. Özellikle, ortak mekanlarda her fırsatta eller yıkanmalı, ağız, burun ve göze eller yıkanmadan dokunulmamalıdır.”

İSTİRAHAT VE C VİTAMİNİ

Salgın dönemlerinde, vücut direncini arttıran ve virüs çoğalmasını azaltabildiği düşünülen C vitamini, propolis, çinko, beta glukan alımının önerildiğini anımsatan Dr. Esra Karasulu Özyalçın, C vitamininin yüksek dozlarda alınmasının ise ishale neden olabileceği konusunda ebeveynleri uyardı. Dr. Özyalçın, çocukların bulunduğu ortamlarda kesinlikle sigara içilmemesini, gripli kişilerin özellikle hastalığın ilk birkaç günü mutlaka istirahat etmesi gerektiğini vurguladı. Özyalçın, “Hasta kişiler, kalabalık ortamlarda aksırma ve öksürme sırasında ağız ve burunlarını kağıt mendil ile kapatmalı, sonrasında kağıt mendil hemen çöp kutusuna atılıp eller yıkanmalıdır. Kağıt mendil yok ise aksırıp, öksürürken ağız ve burun ön kolun iç yüzü ile kapatılmalıdır” dedi.

Kategori: Çocuğum, Genel, Haberler, Sağlık & Güzellik