Çocukların Tuvalet Eğitimi İçin Tüyolar

02 Eylül 2016 Devamı

Nasıl ki dokuz aylık bir bebeğe kasları henüz hazır olmadığı için yürüme öğretilemiyorsa, basit birkaç kelimeyi konuşamayan bir çocuktan da fiziksel ihtiyaçlardan biri olan boşaltımı haber vermesini beklememek gerekiyor. Konuşabilen bir çocuk üç dört saatten uzun kuru kalıyor ve idrarının büyük bir bölümünü tek seferde yapabiliyorsa bu eğitime başlayabileceğinizin işareti. Artık tuvaletini bizim gibi normal tuvalete yapmayı öğrenmen için sana yardımcı olacağım. Bugün sana bunun için bazı şeyler alacağız gibi bir başlangıç tercih edilebilir.

Tuvalet eğitiminde tutarlılığın son derece önemli olduğunu vurguluyor. Anne eğitime başladıktan sonra bakıcı ya da anneanne gibi yakınların beze kısa süreli de olsa dönüşler yapmaması, çocuk kreşe gidiyorsa oradaki eğitimin evdeki eğitim ile eş zamanlı başlaması, çocuğun her yarım saatte bir tuvalete oturtularak birkaç başarılı deneyimin zamanlamasının ayarlanması gerekiyor.

ARTIK BEZİ BIRAKTIN’ KUTLAMASI
Yine çok önemli bir nokta da annenin kendini hazır hissetmesi. Anne tuvalet eğitimine yeterli zaman ayıramayacağını düşünüyorsa uygun zamanı beklemeli. Özellikle eğitim verirken kakasından ve çişinden nefret edecek ifadeler (ay ne pis, iğrenç koktu v.s) kullanmamak, çocuğun her başarılı deneyimini ’aferin’ gibi sözler veya alkışlar ile ödüllendirilmek gerekiyor

Eğer tüm bunlara rağmen aşırı direnç gösteriyorsa bir psikolog ya da pedagogtan yardım almak yararlı olacaktır. Bazı durumlarda eğitimi durdurmak, ertelemek bile gerekebilmektedir.

GECE EĞİTİMİ
“Gece eğitimine, çocuğun gündüz eğitimi tam olarak oturduktan sonra başlamak ancak bu dönemde de gece bezlemek yerine alıştırma külotları ve alezler kullanmak daha yararlı sonuçlar vermektedir. Çünkü gece mesane dolduğunda, derin uykudan uyanmayı sağlayan ‘Uyan, çişimiz geldi!’ sinyali zor olgunlaşır.

Çocuk neredeyse tamamen uyuklarken anne-baba tarafından tuvalete götürüldüğünde eğitim zorlaşır. Tuvaletini yaparken tam uyanık olup çocuğun her şeyin farkında olması eğitimi kolaylaştıracak önemli bir etkendir.

Kategori: Bebek Sorunları, Genel, Haberler