Çocuklarda Doğru Dondurma Tüketimi Nasıl Olmalı?

26 Temmuz 2016 Devamı

Çocuklarda Doğru Dondurma Tüketimi Nasıl Olmalı? Nelere Dikkat Edilmeli?

1.Anne karnından başlayarak, sürekli bir büyüme-gelişme sürecinde olan çocukların yeterli, dengeli, sağlıklı en önemlisi de yaşa uygun beslenmeleri gerekir. Erken çocukluk döneminde sağlıklı beslenen çocukların, normal büyüme-gelişme yanında, okul başarılarının yüksek olduğu, erişkin dönemde sık görülen kalp-damar hastalıkları, diyabet, hipertansiyon gibi kronik hastalık risklerinin de düşük olduğu bildirilmektedir.

2.Çocukluk yılları: 0-1 yaş BEBEKLİK dönemi, 2-5 yaş OKUL ÖNCESİ dönemi, 6-10 yaş OKUL dönemi, 11-18 yaş ERGENLİK dönemi olarak tanımlanır.

3.Yaşa uygun beslenme, günlük enerji ile karbonhidratlar, proteinler, yağlar, vitaminler, mineraller ve su olarak 6 grupta toplanan ve sayıları 50’yi bulan besin ögelerinin gerekli miktarlarda alınarak, vücutta kullanılması ile sağlanır.

4.Ergenlik dönemine kadar kız ve erkek çocuklar arasında besin gereksinimleri açısından önemli farklılık yoktur. Buna karşın fiziksel aktivite, başta enerji olmak üzere, her yaşta çocuğun besin gereksinimlerini önemli ölçüde etkiler.

5.Süt, salep ve şekerden yapılan dondurma, sütlü tatlılar arasında en hafif olanıdır. Ana maddesinin süt olması nedeniyle, protein ve kemik sağlığı için olmazsa olmaz kalsiyumun zengin kaynaklarından biridir. 1 kase dondurma yaklaşık 250kalori, 6g protein, 235mg kalsiyum,180mg fosfor ve önemli B grubu vitaminleri içerir.


don6.
Çocuklarda günlük enerji gereksinimi, kişisel farklılıklarla birlikte, okul öncesi yıllarda 1300-1500 kalori, okul yıllarında 1600-2000 kalori arasında değişir. Günlük protein gereksinimi tüm çocukluk yıllarında 1-1.5 g /kg’dır. Önemli minerallerden olan kalsiyum gereksinimi ise okul öncesi ve okul yıllarında 800 mg/gün’dür.

7.Çocukların günlük gereksinimleri dikkate alındığında, 1 kase dondurma, okul öncesi dönem çocuklarının günlük enerji ve protein gereksinimlerinin %20-25’ini, okul çocuklarının %12-15’ini, her iki grubun günlük kalsiyum gereksinimlerinin ise %33’ünü karşılamaktadır.

8.Özellikle yaz aylarında çocukların tatlı rüyası olarak kabul edilen dondurma, günlük beslenmede diğer besinlerleve fiziksel aktivite ile dengelenmek koşulu ile rahatlıkla tüketilebilir.

9.Dondurma süt sevmeyen çocuklar için iyi bir süt seçeneğidir.

10.İştahsız, zayıf, spor yapan çocuklar için önemli bir besin kaynağıdır.

11.Diğer yandan günün büyük bir bölümünü televizyon ve bilgisayar başında geçiren, oyun oynamayan, spor yapmayan çocukların dondurmayı dikkatli tüketmeleri gerekir. Enerji fazlalığı nedeniyle şişmanlamaya yol açabilir. Bu durumda çocukların dondurmayı her gün yerine haftada 1-2 kez yemeleri ve en önemlisi fiziksel aktivitelerini artırmaları gerekir.

12.Kilo kontrolü yapmak koşuluyla, besleyici değeri olmayan atıştırmalıklar (şekerlemeler, cips türleri, gazlı içecekler, mayonez, ketçap vb) yerine DONDURMA tüketilmesi, çocukların sağlıklı beslenmelerini, büyüme-gelişmelerini destekler.

13. Dondurma pek çok ülkede olduğu gibi sadece yaz aylarında değil, 4 mevsim rahatlıkla tüketilebilecek bir sütlü tatlıdır.

Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu

Kategori: Prof.Dr. Muazzez Garipağaoğlu, Yazarlar