Çocuklar Kışın da Spor Yapmalı

17 Aralık 2015 Devamı

Teknoloji çocukları çok etkiledi. Bilgisayar, tablet, cep telefonları ve hareketsiz yaşamın ilk kurbanları maalesef çocuklarımızdır. Daha küçücükken akademik başarıya odaklanan çocuklar ve onları bu pahalı oyuncaklarla ödüllendiren biz ebeveynler yüzünden, bırakın spor yapmayı çocukların oyun oynayacak vakitleri dahi kalmadı.

Birçok hastalığın nedeni hareketsizlik

Skolyoz (omurga eğriliği), kifoz (kamburluk), obezite, erken ergenlik, astım, alerjiler hatta diyabet gibi birçok sorunda hareketsizlik maalesef ilk nedendir. Saatlerce masa başında vakit geçiren, dik duramayan ve sürekli kambur oturan hiç spor yapmamış çocukları duruş bozuklukları başta olmak üzere önemli postür sorunları ve birçok problem bekler.

Sabahtan akşama kadar okulda geçen zamanı, hafta sonları da kurslar tamamladığından, doktorlar artık hareketi ve sporu reçetelerde yazıyor. Bir gün çok değerli birer doktor, avukat, mimar veya sanatçı olabilirler ama çocukken spor yapmayan yetişkinler maalesef bunu doktorlar istediği için tedavi amacıyla yapmak zorunda kalacaklar.

Spor yapan çocuk güçlüdür

Çocuklar kış geldiğinde üşütüp hasta olur diye spor yapmaz ve hastalıklara mahkum edilir. Oysa spor yapan çocuk güçlüdür. Çocukları ilaçlar değil, güçlü bir bünye korur. Teknolojik ürünlere ayrılan bütçeden çok daha azı ile onlara harika bir yaşam tarzı hediye edebilirsiniz. Yüzme, bu konuda en büyük yardımcınız olacaktır. Tüm bedensel değerlerin yükseleceği, tüm kasların güçleneceği, yaz kış yapabileceğiniz, sakatlanma riski olmayan aynı zamanda hayati bir branş olarak ilk seçeneğimiz ‘yüzme’ olmalıdır.

Ana branş olarak, 3 yaştan itibaren başlanabilen yüzme sporu, tüm omurga sorunlarında (skolyoz, kifoz, bel ve boyun fıtıkları), kardiyolojik sorunlarda, alerjiler ve astımda, hepimizin bildiği gibi daha pek çok sağlık sorununda doktorların önerdiği ilk seçenektir.

Kategori: Çocuk Sporları, Genel, Haberler, Sağlık & Güzellik