Astım hastası çocuk nasıl spor yapmalı ?

10 Şubat 2013 Devamı

Uzmanlar, astım hastası çocukların koşup oynarken veya spor yaparken özellikle soğuk havalarda daha dikkatli olmaları gerektiğini söylüyor.

Astım rahatsızlığı olan çocukların yaklaşık yüzde 60’ında egzersiz yaparken öksürük, nefes sıkışması gibi şikayetler olur.

Bu yüzden aileler genellikle çocuklarının spor yapmalarını istemez. Ancak spor yapmayan, aktivitesi azalan çocuğun bu sefer de obezite sorunuyla baş başa kaldığını söyleyen Çocuk Alerji ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Akçay, obezitenin astımın daha da kötüleşmesine neden olduğunu vurguladı.

Böyle durumlarda çocuğun spor yapmasına engel olunmamasını öneren Akçay, astım hastası çocukların spor yaparken dikkat etmeleri gereken noktalara değindi:

ÖNLEM ALINIRSA SOĞUK HAVADA DA SPOR YAPILABİLİR

“Spor yapmadan 30 dakika önce hafif terleme oluncaya kadar 15 dakika ısınma hareketleri yapılmalı. Hafif ısınmadan 30 dakika sonra yapılacak egzersizle spor yaparken akciğerlerle ilgili sorun yaşama riski çok az olacaktır.

Daha çok yüzme, tenis, voleybol, basketbol gibi spor aktiviteleri önerilmekle birlikte her spor yapılabilir. Tek yapılmaması gereken spor tüple dalıştır. Soğuk havada yapılan sporlar genellikle tavsiye edilmez ama bazı önlemlerle yapılabilir.”

KAYAK YAPMADAN ÖNCE NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Yarıyıl tatili nedeniyle kayak yapma imkanı bulan astım hastası çocuklar için de tavsiyelerde bulunan Doç. Akçay, şunları söyledi:
• Kayak yapmadan 30 dakika önce hafif egzersiz yapılmalı.
• Soğuk havayla doğrudan temas engellenmeli. Bunun için atkı veya kar maskesi kullanılmalı. Doğrudan soğuk havadan nefes alınması engellenmiş olur.
• Burundan nefes alıp verilmeli. Bu, alınan nefesin nemlenmesini ve ısınmasını sağlayacağı için önemli.
• Egzersiz ile nefes sıkışmaları oluyorsa egzersizden 15 dakika önce doktorun tavsiye ettiği nefes açıcı ilaçlar kullanabilir.
• Spor yapmak için astımın kontrol altında olması çok önemli. Kontrol altında olmayan astım hastası çocukların spor yapmaları çok kötü sonuçlara neden olabilir.

Kategori: Bebeğim, Çocuğum, Genel, Haberler