Çocuklar Gelişiminin %90’nını Ergenliğe Kadar Tamamlıyor

16 Şubat 2016 Devamı

Psikiyatrist-Dr.İbrahim Bilgen anlatıyor…

 

Genellikle artık ailenin yerini arkadaşları almaya başlar. Yani aile o zamana kadar ne yaptıysa yaptı. Artık çocuk o geriye kalan %10’ u inşaatını tamamlamak için dış sıvasını, boyasını badanasını, camlarını takacak vs. artık bina bitecek son aşamada aile zannediyor ki son olayları ergenlik süreci içerisinde yapacağım. Bina bitti ailenin haberi yok. Bina çürük oldu, ya çimento fazla konuldu demir az oldu en ufacık bir sarsıntısında o bina çökecek yada binayı sen sağlam yaptın. Binanın temelini sağlam yapmak senin çocuğun ile kurmuş olduğun ilişki tarzıdır. Yargılamadın bir birey olarak kabul ettiğin, onunda fikirlerinin olduğunu gördüğün yargısız kabul. Ama bir taraftan da o fikirleri zaman içerisinde değiştirebilecek en önemli girişi yapabilmek, o girişi yapabilmek çocuğunu dinlemek ile, sabırla bir birey olarak kabul ederek başlar, üstüne ona çok iyi birer örnek olarak yaşamını sürdürürsen, iyi bir ilişkin var ise, çocuk zaten seni yani aileyi örnek alacaktır.

Bunu yapamayanlar zıttını yapan insanlar binanın zaten çimentosunu fazla demirini az koymuş oluyor. Sonra ergenlik süreci içerisinde iki arkadaş edinirler “hadi gel ya boşver acını unutturur bu iç şundan bir tane, çek şundan bir tane” denildiğinde de yarın öbür gün burada madde bağımlılığını konuşur oluruz.

Ama bugün tüm binanın temelini sağlam yapan ana olay, çocuğun bir birey olarak kabul ettiğiniz, onlara iyi örnek olarak başarabilirsiniz.

Aile Baskısının Çocuk Üzerindeki Etkileri hakkında merak ettiklerinizi buradan bulabilirsiniz…

Kategori: Soru-Cevap