Çocuğumun Ergenliğe Girdiğini Nasıl Anlarım?

11 Ocak 2014 Devamı

Vücuttaki ilk belirtiler tüylenme belirtileridir. Ama bu dönemde çocuk kendisindeki ruhsal değişikliklere pararlel olarak utanması giderek artar ve özellikler annesinin artık onu banyo yapmasına ve tuvalete girmesine izin vermez. Bu nedenle anne de bu olaydan yoksun kalarak vücuttaki değişikleri göremeyebilir, bu fırsatı elden kaçırabilir. Böyle olunca annenin utanmanın arttığını takip ediyor olması ilk sinyal olarak kabul edilmelidir.

Annenin ergenliğe göre bir hazırlık yapması için ilk sinyaller çok önemlidir. Çünkü ergenlik döneminden önceki dönemde çocuğa ergenlikle ilgili belirtileri vermek mümkün değildir. Bu nedenle annenin erkek ve kız çocuklarını takip etmesi ve ilk sinyallerle birlikte harekete geçmesi gerekir.

Ergenlik dönemi cinsiyete ve bireyselliğe bağlı olarak değişebilir

Ergenlik erkek çocuklarda kız çocuklara göre 1, 2 yaş daha geç ortaya çıkabilir. Bireysel olarak da farklılıklar görülebilir. Mesela Ayşe Hanım 11 yaşında âdet görürken, Gülşen Hanım 13 yaşında âdet görebilir. Bu genetik faktörlere, yaşanan çevresel faktörlere göre değişen bir özelliktir.

Kategori: Çocuk Psikolojisi, Genel, Haberler