Çocuğunuzun Dişlerini Temizleyin

14 Mart 2014 Devamı

Çocuğunuzun ilk dişleri çıkar çıkmaz temizlemeye başlamalısınız.

Bebeğinizin dişlerini bir tülbent veya bezle silerek temizleyebilirsiniz.

Yaklaşık 12 aylık olduğunda diş fırçası kullanmaya başlayabilirsiniz. Fırçanın ise yumuşak kıllı ve bebek boyu olması gereklidir.

Çocukların dişlerinin kahvaltıdan sonra ve akşam yatmadan önce günde iki defa temizlenmesi gerekir.

Düşük florürlü diş macunlarını çocuğunuz yaklaşık 2 yaşında olduğunda kullanmaya başlamalısınız.

Çocuğunuzun diş macununu yutmamasına özen göstermelisiniz. Diş fırçası üzerine en fazla bezelye büyüklüğünde diş macunu sıkmalısınız. İki yaşından küçük çocuklar da ise fırçayı sadece suyla ıslatmanız yeterlidir.

Çocuğunuzun dişlerini fırçalamasında nasıl yardımcı olabileceğinizi çocuk doktorunuz veya diş hekiminizden öğrenebilirsiniz. Diş fırçalamak küçük çocuklar için zor bir iştir. Bu nedenle kendi başlarına fırçalayabilecek duruma gelinceye kadar çocuğunuza yardımcı olmanız gerekir.

Diş ipi kullanın
Diş ipi dişlerin arasını temizlemek için kullanılmaktadır. Diş ipi özellikle dişlerin üst üste olduğu durumlarda çok yararlıdır. Dişlerin her gün diş ipiyle temizlenmesi ara yüzeylerde diş çürüğü olasılığını azaltır.

Çocukların dişlerini diş ipiyle temizlemek zor olabilir, ancak özellikle dişlerinde çürük olma olasılığı fazla olanlar için diş ipi kullanımı yararlı olacaktır.

Düzenli diş kontrollerini ihmal etmeyin
Süt dişlerindeki sorunlar, çocuğun kalıcı dişlerini etkileyebilir. Düzenli diş muayenesi çocuğunuzun dişlerinin sağlıklı olmasını sağlar. Bu aynı zamanda çocuğunuzun küçük yaşta diş muayenelerine alışmasına ve bu konuda daha bilinçli olmasına da yardımcı olur.

Çocuğunuzun dişlerinde bir sorun çıkmasını beklememelisiniz. 1 yaş civarında ilk diş muayenesi için randevunuzu almalısınız. Bundan sonra da diş hekiminin önerileri doğrultusunda diş kontrollerini devam ettirmelisiniz.

Okula başladıktan sonra her yıl ya da iki yılda bir düzenli kontrollerin yapılması gerekir.

Kategori: Çocuğum, Genel, Haberler, Sağlık & Güzellik