Çocuğun Oyun Oynama Talebi Anne Baba Tarafından Reddedilmesi Çocuğu Nasıl Etkiler

14 Mart 2014 Devamı

Çocuğun Oyun Oynama Talebi Anne Baba Tarafından Reddedilmesi Çocuğu Nasıl Etkiler? Çocuk Şiddeti Nerede Öğrenir? Çocuk Şiddeti Nasıl Öğrenir? Sosyal Çocuk Yetiştirmek

Psikiyatri Uzmanı – Prof.Dr.Nevzat Tarhan anlatıyor…

 


Anne babanın önemli bir meşkuliyeti varsa çocuğa büyük insan gibi karşısına alıp kararlı, tutarlı bir şekilde şu şu nedenlerle deyip sen oyna daha sonra şu saatte beraber oynayacağız tamam mı tamam söz verin ama o sözde de durun.

Çocuk böylece erteleme duygusunu öğrenmiş olur. Her oynama isteğinde hemen oynama tarzındaki bir durum çocuğu bencil de yapabilir. Bu nedenle çocuğa sen bunu istiyorsun haklısın ama bu işi halledeyim ondan sonra deyip anne sözünü tutarsa kararlı, tutarlı bir davranış çocuk için risk oluşmaz. Söz verilipte her defasında yapılmıyorsa çocuk içine kapanır. Anne baba nasılsa oynamıyor diyerek çocuk kendini televizyona veriyor veya oyuncaklarla kendisine bir hayal dünyası oluşturuyor.

Şuanda çocuklar apartman çocuğu maalesef, apartmanda da komşuluk ilişkileri zayıf sokak, mahalle yok böyle bir durumda çocuk televizyona mahkum oluyor. O yüzden 3 yaşına geldiyse çocuğu anaokulu, kreş ortamına sokmak gerekir. Biz farkında olmadan komşuluk ilişkileri içerisinde mahallede top oynarken koştururken aslında sosyalleşmeyi öğreniyorduk biz. Paylaşmayı öğreniyorduk birisiyle kavga ediyorsunuz sonra barışıyorsunuz bunların hepsi piskososyal beceri geliştirmedir. Burada da oyunun çok önemli bir rolü var. Oyuna karşı çıkmak yerine oyunu doğru amaca yönlendirmek gerekiyor.

Çocuğun şiddet çalışmaları var. Şiddet çalışmalarında çocuğun şiddeti nerede öğrendiği araştırılıyor 1.derecede öğrendiği şiddet canlı şiddet. Anne baba evde öfke modeli varsa şiddet varsa bir şeyler sık sık fırlatılıyorsa çocuk şiddeti yöntem olarak öğrenmeye başlıyor. Çocuk şiddeti oyunlardan ve çizgi filmlerden ve oradaki şiddet öğretilerinden öğreniyor.

Oyun ve Oyuncak hakkında tüm merak ettiklerinizi buradan öğrenebilirsiniz…

 

Kategori: Soru-Cevap