Bu tavsiyeyi mutlaka dinleyin !

02 Şubat 2013 Devamı

Araştırmalara göre tatil, insanların daha iyi uyumalarını sağlıyor, kan basınçlarında iyileşmeler yapıyor, insanları daha mutlu ve enerjik hale getiriyor. Tatilin sağlık üzerindeki etkileri de aylarca sürüyor.

Tatilin sağlığa iyi geldiği belirlendi. Araştırmalara göre tatil, insanların daha iyi uyumalarını sağlıyor, kan basınçlarında iyileşmeler yapıyor, insanları daha mutlu ve enerjik hale getiriyor. Tatilin sağlık üzerindeki etkileri de aylarca sürüyor. Uzmanlar bu yüzden her sene mutlaka tatil yapılmasını tavsiye ettiler.

Araştırma, tur operatörü Kuoni ve İngiltere’de en büyük sağlık kuruluşlarından Nuffield Health tarafından yapıldı. Tatil yapanlarla tatile gitmeyip çalışmaya devam edenlerin sağlıkları üzerinde yapılan araştırmada, gönüllülerin kalp ve uyku durumları incelendi, stres dirençleri araştırıldı, gönüllülere klinik ve psikoterapik testler yapıldı. Tatil yapanların kan basınçlarında ortalama yüzde 6’lık bir azalma, tatil yapmayıp çalışanların kan basınçlarında ise yüzde 2’lik artış tespit edildi. Tatil yapanların uyku kalitesinde de yüzde 17’lik gelişme, tatil yapmayanların uyku kalitelerinde ise yüzde 14 kötüleşme belirlendi. Stres testinde de tatilciler çok daha olumlu skorlar elde ettiler.

Tatilde kanda glukoz seviyesinin azalması, şeker hastalığı riskinde düşüş, bel kalınlığında azalma, ruh halinde iyileşme ve enerji seviyesinde yükselme de araştırmada görülen diğer faydalar arasında.

Psikoterapist Christine Webber, kan basıncında azalmanın felç ve kalp krizi riskini azalttığını, daha iyi uykunun da bağışıklık sistemi için iyi olduğunu söyledi. Webber, insanların çoğunun daha dinlenmiş, daha mutlu ve daha stressiz bir şekilde tatilden döndüklerini tespit ettiklerini söyledi. Bilim adamı, en güzelinin de bu olumlu etkilerin tatil sonrasında da devam etnmesi olduğunu dile getirdi.

Kategori: Araştırma, Genel, Haberler