Her gün mutlaka tüketin

08 Aralık 2012 Devamı

Hepsi evlerimizin vazgeçilmez besinleri ama sağlıklı bir yaşam istiyorsanız sofranızdan eksik etmeyin.

Bu 5 besini her gün tüketerek sağlıklı beslenme konusunda büyük bir adım atmış olacaksınız.

İşte o besinler….

Meyve ve sebzelere kırmızı rengini veren likopen maddesi özellikle kanımızdaki sistemleri korumakta benzersiz bir doğal maddedir. Bu nedenle kırmızı renkli meyve ve sebzeler sağlığınızın dostudur.

Bir kase yulaf gevreğiyle bütün gün açlık seviyenizi kontrol edebilirsiniz. İçinde karbonhidrat var, fakat lif oranı son derece yüksek olduğundan şeker salınımı yavaş ilerliyor. Bunun bir başka anlamı daha var. Yarım kase yulafın içindeki 10 gram protein, vücudun enerji ihtiyacına göre yakılıyor.  Yerine keten tohumu tercih edebilirsiniz. Sabahları meyveyle, ara öğünlerde yoğurtla tüketebilirsiniz.

Somon balığından daha fazla Omega3, kırmızı şaraptan daha fazla polifenol (enfeksiyon giderici bir madde) ve tavuktan daha fazla protein içeren ceviz bir çerez sayılmaz. Yani egzersiz yaptıktan sonra ceviz yerseniz, kaslarınızın iyileşme sürecini hızlandıracaktır. her gün yedi tane yiyin. Ceviz yoksa fındık ve badem de tüketebilirsiniz.

İçindeki yüksek oranki folik asitle ıspanak felç ve kalp krizinin korkulu rüyası… Erkeklerde kan akışını hızlandırdığı için ereksiyon problemlerine de çok iyi geliyor. Çiğ olarak tükettiğinizde kol kaslarınızın şekillenmesine de yardımcı olacak. Ispanağın alternatifleriyse marul ve lahana…

Tüm meyveler içinde en fazla antioksidanı yaban mersini bulunduruyor. Bu da doğal gençleşme formülü demek! Bunun dışında yaşa bağlı hafıza kayıplarının da önüne yaban mersiniyle geçebilirsiniz. Bir kase taze ya da yarım kase kuru yaban mersini yiyebilirsiniz. Erik ve üzüm yaban mersininin yerini doldurabilecek meyveler arasında..

Kategori: Beslenme, Genel, Haberler, Sağlık & Güzellik