Bebek 9.Ayda Nasıl Beslenmeli?

11 Kasım 2013 Devamı

9 aylık bebek önceki aylara göre biraz daha erişkin konuma gelmiştir. 9. ayda beslenme konusunda bebeğe erişkin muamelesi yapılabilir. Kendi yediğimiz her şeyi tuz ilave etmeden bebeğe yedirebiliriz. Bebek 9. aydan itibaren püre halindeki besinlerden çok taneli besinler yemelidir. Böylece taneli besinler yemeye alışır.

9 aylık bebeğin yemek düzeni

Kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği olarak 3 ana öğün ile beslenmelidir. Bebeğe ara öğün olarak yoğurt ve meyve verilebilir. Bebek besin ihtiyaçlarının % 60’ına yakınını anne sütünden elde ettiği için anne sütüne devam edilmelidir.

9. ayda bebeğin yememesi gereken gıdalar

Bebekte demir eksikliğini arttırmaması açısından 1 yaşına gelene kadar inek sütü fazla tercih edilmemelidir. İleride ortaya çıkabilecek hipertansiyon ve kalp hastalıklarına önlem olarak bebeklerin yemeğine 1 yaşına gelene kadar tuz eklenmemelidir. Patlıcanda nikotin olduğundan bebek 1 yaşına gelene kadar bebeğe patlıcan yedirmek uygun değildir. Favizm hastalığı riski açısından bebeğe 1 yaşına kadar bakla yedirilmemelidir. Çilek ve benzeri meyveler bebekte alerji yapabilir. Bal ise bebeklere kesinlikle verilmemelidir çünkü bal bebekte ölüme kadar giden sorunlara yol açabilir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategori: Ay Ay Bebek Gelişimi