Bebeğinizin İşitmesini Ölçtürün!

21 Kasım 2015 Devamı

Yenidoğan her 1000 bebeğin 3’ünde işitme kaybı görülüyor. Geç fark edilen işitme kaybı çocuğun konuşmayı öğrenememesine sebep oluyor.

Bu ölçümler, % 100 kesin sonuç vermez. Ancak birkaç ay arayla yapılan ikinci test kesin sonucu verebiliyor. Duyma problemi 6. ayda anlaşılabiliyor ve tedaviye başlamak gerekiyor. Sağlık Bakanlığı’nın ulaşabildiği yenidoğan bebek sayısı % 80’in üzerinde. Ülkemizde yenidoğanlarda çok başarılı bir proje yürütülüyor. Anacak büyük oranda tesbit edilen işitme kayıplarının tedavisinde sıkıntılar yaşanıyor. Bebeğin sağlıklı akranları gibi duymasını sağlayacak tedaviler bazen ihmal edilebiliyor. Kodlama sistemleriyle sesi elektrik akımına çevirip işitme siniri aracılığıyla beyne gönderen biyonik kulaklar, başlangıçta çok metalik ses çıkarttığı için adaptasyon?gerekiyordu. Bu alandaki teknolojik gelişmelerle artık kullanıcılar konuşulanları hatta bunun da ötesinde müziğin tüm tınılarını tam olarak algılayabiliyorlar.

Bebeklik döneminde çok aktif olan beynin öğrenme yeteneği 5-6 yaşından itibaren zayıflamaya başlar. 6 aydan itibaren yapılacak uygulama sayesinde bebekler anadillerini rahatlıkla öğrenip konuşabilirler. İmplantasyon 5- 6 yaş sonrasında yapılırsa yeteri kadar verimli olmaz.

Etiketler: , , , , , , ,

Kategori: Bebeğim, Genel, Haberler