Bebeğim Sütten Kesildi, Nedeni Ne Olabilir?

02 Şubat 2014 Devamı

Anne sütünü reddeden bebek, yeterince doymuyor olabilir, ek gıdalara ihtiyacı olabilir veya annenin özellikle çok stresli olduğu bir zaman ya da kanından akan ve anne sütüne karışan bazı hormonların bebeği huzursuz etmesi sonucu, bebek meme emmeyi reddediyor olabilir. Bu nedenle telaşa düşmeden, anne sütünü sağarak biriktirmek ve bebeği mümkün olduğunca başka gıdalarla besledikten sonra aralıklı olarak anne sütünü vermeyi denemek yararlı olacaktır. Bu aralıkta anne sütü kesilmişse veya anne sütü artık gelmiyorsa o zaman ek gıdalara başlamak veya mamalarla takviye yapmak gerekir.

Bebekler annelerin içtiklerinden veya yediklerinden de etkilenebilirler. Bunun içine sadece sıvı veya katı gıdalara değil, sigara gibi zararlılar da dahildir. Sigaranın içinde yer alan 4000’e yakın kimyasalın içinde yer alan 63 madde, kanser yapıcı özelliklere sahiptir.

Emziren anne sigara kullanıyorsa, sigaradan aldığı bütün kimyasallara, emzirdiği süt aracılığı ile bebeğe de geçer. Dolayısıyla bebek de sigaradan kaynaklı tüm maddeleri kendi vücuduna almış oluyor. Özellikle hamile anneler sigara içtiğinde, anne karnındaki bebekte çarpıntı oluyor. Anne sütünün içine bu kimyasallar geçtiğinde aynı şekilde bebekte huzursuzluk meydana gelebiliyor. Bu yüzden emziren anne sigara kullanıyorsa, bebek bu nedenle de anneyi emmeyi reddedebilir.

Annenin çok telaşlı olması, bu stresin vücutta yarattığı hormonal değişiklik, bebekte de annede olduğu gibi bebeği heyecanlandırabilir yahut rahatsızlık hissi meydana getirebilir.

Kategori: Bebeğim, Genel, Haberler