Emzirmek Bebeğin IQ’sunu Yükseltiyor

18 Şubat 2014 Devamı

İlk üç ayda sadece annenin emzirerek beslediği bebeklerin 6 yaşındaki IQ puanının diğer bebeklere kıyasla altı puan daha yüksek olduğu bildirildi…

Kanadalı uzmanların araştırması bebekliğinde sadece emzirilerek beslenen kişilerin hem çocukluk hem de yetişkinlik döneminde IQ testlerinden daha yüksek puan aldıklarını ortaya koydu. Ayrıca bu kişilerin düşünme, öğrenme ve hafıza gibi zihinsel gelişimi gösteren alanlarda da daha iyi performans gösterdikleri belirlendi.

Söz konusu araştırmayı gerçekleştiren ekibin lideri Kanada McGill Üniversitesi ve Montreal Children’s Hospital’den Dr. Michael S. Kramer uzun süreyle ve sadece anne sütü ile beslenmenin çocukların zekasını artırdığını bildirdi.

Ancak uzmanlar bunun nedeninin kesin olarak belirleyemedi. Araştırmayı yapan uzmanlar bu durumun anne sütündeki bazı maddelerden kaynaklanabileceği gibi; anne ile bebek arasındaki fiziksel temas ve emzirme sırasında annenin bebek ile etkileşim kurmasının da etkili olabileceğini belirttiler.

Araştırma da Beyaz Rusya’dan rastgele seçilen 7,108 bebeğin sadece emzirilmesi, 6,781 bebeğin ise emzirmeye ilave olarak diğer besinleri de alması istendi.

Bu çocuklar 6.5 yaşına geldiklerinde standart IQ testleri uygulandı. Sadece emzirilerek beslenen çocukların sözel zekasının ortalama 7.5 puan; sözel olmayan zekasının ortalama 2.9 puan ve genel zekasının ortalama 5.9 puan daha yüksek olduğu görüldü.

Ayrıca öğretmenler de emzirilerek beslenen çocukların hem yazma hem de okuma alanında diğer çocuklara kıyasla daha iyi performans gösterdiklerini belirttiler.

Dr. Kramer annelerin bebeklerini en az üç ay sadece emzirerek beslemeleri durumunda çocuğun IQ puanının 3-4 puan artacağını vurguluyor.

Bazı uzmanlar anne sütünün formül mamada bulunmayan çeşitli amino asitleri içerdiğini ve bunların da bebeğin beyin gelişimi için çok yararlı olduğunu düşünüyorlar. Doktorların çoğu da bebeğin genel sağlığı ve bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamak için bebeğin anne sütü ile beslenmesini tavsiye ediyorlar. Anne sütü alan bebeklerin kulak enfeksiyonları, ishal, pişik, alerji ve diğer tıbbi sorunlara hazır mama ile beslenen bebeklere kıyasla daha az yaşadığı da pek çok araştırma ile ortaya koyulmuştu.

Kategori: Bebeğim, Çocuk ve Zeka, Genel, Haberler