Anne Sütü Göze İyi Gelir mi?

16 Kasım 2013 Devamı

Yeni doğan bir bebek için ilk 6 ay anne sütü hayat demektir. Çünkü bebek, ilk ay boyunca annesi tarafından korunur. Bebeklerin hastalıklara karşı direnci ancak 6 ay sonrası mümkün olur. Yapılan araştırmalar sonucunda anne sütünün bir faydasına daha rastlandı.

Anne sütü hayata gözlerini yeni açmış olan bir bebek için, en ideal besindir. Hem bebek tarafından kolay sindirilir, hem doğaldır hemde en taze besin kaynağıdır. Bebeği hastalıklardan koruyan anne sütü, bebeğin beyin gelişimini hızlandırıyor ve daha güçlü gözlere sahip olmasını sağlıyor. Anne sütü ile beslenen bir bebeğin gözleri, anne sütü ile beslenmeyen bebeklere göre daha sağlıklı oluyor.

İngiltere deki Bristol Üniversitesi bilim adamları tam 400 bebek üzerinde bir araştırma gerçekleştirdiler. Bir grubu anne sütü ile bir grubu da mamalarla beslediler. Anne sütü ile beslenen bebeklerin, mamalarla beslenen bebeklere göre beyin kapasiteleri daha erken gelişip, görmeleri de daha güçlü oldu. Anne sütünün içinde yer alan DHA yağ asidi bebeklerin hem göz sağlığında hemde beyin gelişimlerinde son derece önemli bir rol oynuyor.

Uzmanlar gebelik döneminde somon ve uskumru balıklarının sık sık tüketilmesini öneriyorlar.

Etiketler: , , , , , , , ,

Kategori: Bebeğim, Genel, Haberler, Sağlık & Güzellik