Anne Sütü Hakkında Bilmedikleriniz

20 Eylül 2015 Devamı

Yenidoğan bebeklerin dış dünya ile doğrudan iletişim kurma araçlarından en önemlisi ağlamaktır.

Bebek beslenmesinin ve gelişiminin temel unsuru olan anne sütü, zengin içeriği ve doyurucu özelliği sayesinde bebeklerin ilk 6 aylık dönemlerinde su da dahil olmak üzere tüm beslenme ihtiyaçlarını tek başına karşılayabilen bir besin kaynağıdır.

Peki bebek yaşamı için bu kadar önemli olduğu belirtilen anne sütünün önemi nedir sorusuna nasıl cevap verebiliriz?

Bir bebek, bir yetişkin bireyden farksız olarak vücudunun ihtiyacı olan tüm besin kaynaklarını – protein,vitamin, mineral, demir vs gibi – vücuduna yeter miktarda almak durumundadır. Ancak bebeklerin bu besinleri yetişkin bireyler gibi dışarıdan yiyecek yoluyla alarak sindirmeleri pek tabiki mümkün değildir. Anne sütü, bebeklerin yeterli miktarda alabilmesi durumunda, tüm bu besin ögelerini içeriyor olduğu için ilk 6 aylık sürede bebeklerin tüm besin ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Anne sütü içeriği, zengin besin ögelerine ek olarak su da içeriyor olduğu için, bebeklerin bu dönemde dışarıdan su takviyesi almalarına da ihtiyaç bulunmamaktadır. İlk 6 aylık dönemde yalnızca anne sütü ile beslenebilen bebekler, yeterli miktarda anne sütü alamayan ve bu açığını dış ortamdan aldıkları yiyeceklerle kapatmaya çalışan bebeklere göre daha zeki olmaktadırlar. Bu nedenle anneler, emzirme döneminde anne sütü nasıl artar sorusuna cevap aramalı ve özellikle anne sütü arttrıcı özelliği bulunan ürünleri tüketmeye özen göstermelidir. Bebeklerinin sürekli olarak yanında bulunamayan anneler ise anne sütü sağma çalışması yapmak durumundadır. Bunun için tasarlanan süt sağma makineleri ve süt saklama kaplarını kullanarak en azından bir gün öncesinden sağdıkları sütü steril koşullarda saklayarak bebeklerinin bir gün daha fazla anne sütünden yararlanmalarını sağlayabilirler. Okuyucu olarak burada belirttiğimiz noktalar belki de çok iyi bildiğiniz ve uyguladığınız detayların tekrarı gibi görülerek sizi sıkıyor olabilir ancak anne sütü nasıl saklanır sorusu halen daha bir çok yeni annenin tam olarak bilgi sahibi olduğu bir konu maalesef olamamıştır.

Besleyici özelliğinin yanısıra anne sütü faydaları arasında vücudu koruyucu özelliğe sahip olma da bulunmaktadır. Özellikle bebeğin doğumundan sonraki yaklaşık olarak ilk 6-7 gün boyunca gelen sarı renkli süt (kolostrum), koruyucu madde olarak yoğun bir içeriğe sahiptir. Daha çok sindirim sistemi hastalılarına karşı koruyucu özelliği bulunan anne sütü, aynı zamanda bebeklerin antikor oluşumuna da katkı sağlayarak bağışıklık sistemini güçlendirir. Bebeklerin kolayca hasta olmaması için bir nevi aşı gibi koruma sağlar. Henüz gelişmemiş olan bebek sindirim sistemi, yalnızca anne sütü içeriği ile beslenerek güçlendirilebilir ve doğum sonrasında yalnızca anne sütü sindirebilecek yapıdadır. Başka bir süt veya ek gıda bebeklerin gelişmemiş sindirim sistemlerinde daha zor sindirileceği için bebeği rahatsız eder. Ayrıca bebeğin beyin bölgesinin gelişimi için gerekli olarak bazı içerikler anne sütünde çok yoğun miktarda bulunurken, bir bebeğin bu yararlı içerikleri farklı bir besin maddesinden aynı miktarda alması mümkün değildir.

Anne sütü, bu temel özelliklerinin yanısıra doyurucu ve geliştirici etkileri sayesinde bebeklerin fiziksel ve mental gelişimine önemli katkılar yapmaktadır. Bu nedenle bebeklerin anne sütü ile beslenmelerini sağlayabilmek adına annelerimizin fedakarlık yapmaları önem teşkil etmektedir.

Kategori: Bebeğim, Genel, Haberler, Sağlık & Güzellik