Anne Sütü Alan Çocuk Daha Uyumlu Oluyor

21 Aralık 2013 Devamı

Prof.Dr.Rahmi Örs,anne sütü alan bebeklerin davranış olarak diğer çocuklarlakıyaslandığında daha uyumlu ve daha az sorunlu bireyler olduğunu söyledi.

Örs yaptığı açıklamada, anne sütünün bebek beslenmesinde ciddi önemi olduğunu belirtti. Anne sütünün sadece enfeksiyonlardan korumadığını ifade eden Örs, içeriği itibariyle de bebeğin büyüme ve gelişmesi için önemli maddeler içerdiğini söyledi.

Anne sütünün bebeğin göz ve beyin gelişimine katkısının oldukça fazla olduğunu dile getiren Örs, “Yapılan çalışmalar gösteriyor ki anne sütü alan bebeklerin zeka düzeyi ve beyin gelişimi daha iyi. Bin tane mama alan çocuğu bin tane de anne sütü alan çocukla karşılaştırdığımızda anne sütü alan çocuğun zeka gelişimi, öğrenme kapasiteleri daha iyi çıkacaktır” dedi.

Anne sütüyle hastalıklardan korunması için ön hazırlık yapılıyor

Anne sütü alan çocuğun çok ciddi avantajlara sahip olduğunu anlatan Örs, şunları kaydetti:

“Bebek açısından en iyi kaynak anne sütüdür. Anne sütü bebeğin bağırsak gelişimini, bağışıklık gelişimini ve dolaylı olarak da tüm hayatını etkileyecek pek çok hastalıklara karşı daha dirençli yapıyor. İlk günden bu yana anne sütü alan çocukta hastalıklardan korunması için bir hazırlık yapılmış olunuyor. Anne sütü alan bebeklerin de davranış olarak diğer çocuklarlakıyaslandığında daha uyumlu ve daha az sorunlu bireyler olduğu görülüyor. Anne sütü içerdiği maddeler itibariyle bebeğin sinir dokusu ve beyin yapısı gelişimini hızlandırıcı etki yapıyor. Emzirmenin anne açısından da avantajları var. Bebeğini emziren annelerde doğum sonrası deprasyonları daha az görülür. Doğum sonrası anne ciddi şekilde davranış bozuklukları gösterebilir. Eğer anne bebeğini emziyor ve anne sütü veriyorsa bu tür problemler o annelerde daha az görülüyor.”

Kategori: Çocuğum, Genel, Haberler