20. Ayda Bebek Gelişimi

23 Ekim 2013 Devamı

Şimdiye kadar uyumlu olması nedeniyle “2 yaş sendromu”na hazırlıksız yakalanabilirsiniz.
Sizin ayakkabılarınızı denemeyi seviyor mu? Paltonuzu, ceketinizi, şapkanızı, gözlüklerinizi giymeye kalkışıyor mu? Ayakkabınızı giyer, size gösterir ki daha büyüdüğünün farkındadır ve sizin gibi olmak istiyordur. Ayıcıkları veya bebekleriyle yaşıyor gibi oyun oynayabilir. Onlara yemek yedirerek ve battaniyenin altına koyup ninni söyleyerek anne rolü oynayabilir. Bunun gibi tiyatro oyunlarından hoşlanmaya başlaması bir başkasının duygularını anlaması ve paylaşmayı öğrenmesi için de önemlidir.

Çoğu 20 aylık çocuk sıcakkanlıdır. Sevdiklerinden ayrılacağı zaman sizin kucağınıza gelmek isteyebilir. Ev işlerinde size yardım etmeye devam eder, çamaşır makinesini doldurur, alışveriş poşetlerini çözer ve boşaltır, mutfağa yerleştirir. Bunları sizin yardımınız olmadan yapmak ister.

İki kelimeyi yan yana kullanabilir, bu onun dil gelişimi için büyük bir basamaktır. Geldi, düştü gibi fiili anlatan kelimeleri de söyleyebilir. 18 ile 21 aylar arasında duyduğu kelimeleri taklit etmek için daha isteklidir. 20 aylık çocuk, 12-15 kelime söyleyebilir.

Kategori: Ay Ay Bebek Gelişimi