Bebek kahvaltısı

26 Nisan 2012 Devamı

Bebek için kahvaltı hazırlamak bazen oldukça zor olabiliyor, bebekler ilk başlarda herşeyi bulamaç olarak yedikleri için genelde bir çok anne birkaç bebe bisküvisini ıslatıp içine kahavaltılık malzemeleri katıp bebeğine yediriyor.

Bebeklerimiz ek gıda almaya hazır oldukları zaman hemen kahvaltı da vermeye çalışıyoruz, bebekler için en uygun zaman 7.ay civarı bence. Çünkü bebeğiniz 6. ayda yeni tatları deneyerek bir alışma süresinden geçiyor,  bu yüzden bebeğin ek gıdalara alışmasını beklemek daha iyi. Biz bebeklerimize klasik Türk kahvaltısına benzer tarifler hazırlıyoruz genelde peynir , yumurta .. Oysa ki meyveli müsli ya da tahıllar da bebek için uygun kahvaltı alternatifleri, ayrıca tahıllar vitamin deposu ve bebek beslenmesi için oldukça da önemli.  Ara ara değişik bebek kahvaltı tariflerini denemek te  yarar var.

Ben yulaf, tam pirinç (kahverengi) mısır unu, organik olursa daha iyi, bunları un haline getirip  su ile pişiriyordum,( bazen elma suyu ve suyu karıştırarak yada önceden pişirdiğim kuru kayısının suyunu kullanarak lapa hazırlıyordum ) Kahvaltıyı çeşitlendirmek mümkün, aşağıda ki tarifler işinize yarayabilir, denemekte fayda var.

 

Meyveli tost (9 Aylık Bebek İçin)
1 ezilmiş olgun muz
75 mililitre süt ,anne sütü ya da formul süt
çok az tarçın
1 dilim tam buğday ekmeği
Ekmek hariç bütün malzemeyi iyice ezin, ekmeği bu karışıma bulayıp az bir tereyağ eritilmiş tavada pişirin.

Not: bebeğiniz 9 aydan küçükse de yiyebilir sadece çok küçük parçalar halinde vermelisiniz.

 

Yulaflı ve meyveli bebek kahvaltısı
2 yemek kaşığı yulaf
4 yemek kaşığı elma suyu (evyapımı)
2 yemek kaşığı su
1 küçük elma
1 küçük armut
2 erik
Elma suyu ile suyu karıştırın ve bir tencere de kaynatın. Kaynamaya başlayınca yulafı ilave edip 5 dakika pişirin ,suyu az ise biraz daha ilave edebilirsiniz. Doğranmış meyveleri ilave edin ve ateşten alın.

 

 

Kategori: Bebek Yemekleri