0-5 Yaş Uyku Düzeni

23 Mart 2014 Devamı

Yenidoğanlar
Yenidoğan bebekler günde 16 saat veya daha fazla uyurlar. Bu çok uzun bir süre gibi gözükse de, normaldir. Bu süreyi genellikle tek seferde 3-4 saatlik uykular ve bazen de sadece 1-2 saat süren daha kısa periyodlar şeklinde tamamlar. İlk aylarda bebeğiniz düzenli aralıklarla uyku ve beslenmeye gereksinim duyacaktır. “Düzen” ise çocuktan çocuğa değişiklik gösterebilir. Bebeğin açlık veya uyku sinyallerini gözlemek ve bunlara göre davranmak faydalı olabilecektir.

1-3 aylık bebekler
Bebeklerin çoğu 3 ayı doldurduktan sonra gece boyu uyumaya başlarlar. Bu, uyanmadan 7-8 saat boyunca uyumaları anlamına gelir. Bazı bebekler uyurken huzursuzlanmaya, inlemeye, kıvranmaya veya ağlamaya başlayabilirler. Bu hafif uyku aşamasıdır. Böyle durumlarda bebeği kucağa almamak daha doğrudur, bazı bebekler uykuya geçmek ya da uyanmak için enerji atmak amacıyla ağlamaya gereksinim duyabilirler. Ağlamasının açlık, ağrı ya da bezinin ıslaklığından kaynaklanmadığından emin olduğunuz sürece 10-15 dakikaya kadar dahi varabilen sürece kendi haline bırakmanız bebeğinize zarar vermeyecektir.

4 – 7 aylık bebekler
Bu yaşta bebeğiniz gece uykusunu sizinkine benzer şekilde düzenleyebilecektir. Bebeklerin çoğu gece 7-8 saat boyunca uyur. Gece uyanmaları genellikle daha az ve daha kısa sürelidir. Bebeklerin çoğu bir ya da iki kez gündüz uykusuna gereksinim duyar. Uzun gündüz uykuları akşam uyumasını güçleştirmediği sürece, bebeğin istediği kadar uyumasına izin verilmesi en doğrusudur.

8 – 12 aylık bebekler
Bu yaşta bebeğiniz sizinle birlikte olmamaktan dolayı kaygılı olabilir. Bu aylarda bebeklerin ayrılık kaygısı yaşaması normaldir. Ancak bu kaygı uyku rutinini devam ettirmeyi güçleştirebilir. Yaşadığı bu yeni duygular yatağa gitmeye direnmesine ve geceleri sık sık uyanmasına neden olabilir. Uyku rutininizi mümkün olduğunca korumanız ve bu dönemi sabırla atlatmanız gerektiğini unutmamanız önemli.

1 – 2 yaşlar
İyice yerleşmiş bir uyku rutini ile çocuğunuzun gece boyunca düzenli bir şekilde uyuma şansı yüksek. Ancak 12-14 aylar arasında bebeğiniz rüya görmeye başlayacak. Rüyalar bebeğin gece aniden uyanmasına ve korkmasına neden olabilir. Özellikle uyku zamanından önce korkutucu olabilecek görüntüler, çizgi filmler, kitaplar ve benzerinden bebeğinizi uzak tutun. Gece terörleri ve kabuslar ise zor uyku sorunları olarak bu dönemde ortaya çıkabilmektedir.

3 – 5 yaşlar
Çocukların çoğu her gece 10-12 saat uykuya gereksinim duyar. Dolayısıyla uyku rutinini devam ettirmelisiniz. Okul yıllarına hazırlık olması açısından, çocuğunuzu sabahları daha erken uyandırmaya başlamayı düşünebilirsiniz. Erken yatma ve erken kalkmaya önceden alıştırmanız okul zamanında zor bir uyum dönemi yaşamanızı önlemeye yardımcı olabilir.

Kategori: Bebek Sorunları, Genel, Haberler