Tüp Bebekte Gebelik Şansını Artıran Yöntem

09 Nisan 2015 Devamı

Balanslama Tekniği” ile özellikle tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarında gebelik şansını artırıyor.

Uzmanlar, Tüp bebek uygulamalarında başarı şansını artırmak için yaptıkları araştırmalar sonucunda yeni bir yöntem geliştirdiklerini, ‘Balanslama’ isimli tekniğin, yumurta, embriyo ve rahim iç zarında çeşitli hastalık ve problemlerle ortaya çıkan ve gebelik şansını azaltan olumsuzluklarda kullanıldığını ifade etti.

Yöntem, kadının kendine ait yumurtalık ve kan hücreleri ile onlara ait özel maddeler içeren sıvıların kullanılması prensibine dayanmaktadır. Dengeleme adını verdiğimiz teknikte, yumurta ve embriyo desteği kadının yumurtalarına ait özel hücre ve sıvılarla, gebelik için rahmin hazırlanması ise kadının kan hücreleri kullanılarak sağlanmaktadır.

Bu tip sorunlar nedeniyle yumurtaların yumurtalıklarda gelişmesi sırasında maruz kaldıkları uygunsuz ve düzensiz hormonların etkileri, bağışıklık sistemindeki yetersizlikler, gelişim olgunlaşma sürecini geciktirir. Bu gecikme, özel destek hücrelerini ve sıvılarını etkileyerek yumurtaya yeterli desteği sağlayamaz.

Sonuçta, yumurtanın hem döllenme olasılığı azalır hem de döllenme sonrası oluşan embriyo denilen ileride gebelik oluşturacak hücre kümesinin kalitesini bozulur ve rahim iç zarına gömülme kabiliyetini düşer. Balanslama Tekniği, bu denge bozukluğunu ortadan kaldırır.

Uygulamanın, şu ana kadar 300 üzerinde hastaya yapıldığını ve sonuçların uluslararası bilimsel dergilerde yayımlandığını belirten Gürgan, Yunanistan başta olmak yurt dışından bilim insanlarının Türkiye’ye gelerek bu alanda eğitim aldığını söyledi.

Uygulama nasıl yapılıyor?

Bu teknikle yumurtalar ilaç tedavisi ile geliştirilerek, yumurtalıklardan alınıyor ve dölleme için özel olarak hazırlanıyor. Bu sırada yumurtalarla gelişme sürecine girmiş ve onları çevreleyen özel destek hücreleri ve sıvılar da ayrıştırılıyor. Bu destek hücreleri laboratuvarda ayrı bir sistemle değerlendirilerek hücre grupları tesbit ediliyor. Uygun olan hücreler kendi sıvıları ve geliştirilerek, besleme ortamlarında çoğaltılma işlemine bırakılıyor. Bu hücreler gelişme ve çoğalmalarına devam ederek 24-36 saat içinde embriyolara önemli pozitif katkı sağlayacak hale getiriliyor.

Döllenmesi en iyi olan yumurtalar gelişmiş destek hücrelerinin ve sıvılarını içine konuluyor ve kendilerine sağlanan özel madde ve hormonların etkisiyle en iyi olgunlaşma düzeyine eriştirilmeye çalışılıyor ve en iyileri seçiliyor. Döllenmeyi takiben 3. günde gelişen destek hücrelerinin saldıkları maddeler, embriyoların rahim içine gömülmesini sağlayacak düzeye erişiyor. Bu şekilde embriyo, rahim içine gömülecek hale getiriliyor.

Balanslama tekniği ile yumurta, embriyo ve rahim içi zarındaki problemler düzeltiliyor ve gebeliğe uygun hale getiriliyor. Bir taraftan embriyoların uygun şartlarda gelişmesi sağlanıyor, diğer taraftan rahim içi zarı embriyoların gömülmesine hazır hale getiriliyor. Böylece iki sistem arasındaki denge sağlanarak, gebelik oranları yükseltilebiliyor.

Kategori: Anneliğe Hazırlık, Genel, Haberler