Torunlarınızın Hasta Olmasının Nedeni Olabilirsiniz

30 Ekim 2013 Devamı

Stockholm Karolinska Enstitüsü’nde yapılan araştırmalara göre ilerlemiş yaşta baba olan erkeklerin bazı kalıtımsal sorunları torunlarına aktarabildiği ve doğal olarak yaşlı erkeklerin torunlarının otizm olma ihtimalinin arttığı görüldü.

Bilim insanları 1932 yılından itibaren İsveç’te otistik olan 5936 kişi ve sağlıklı olan 30923 kişiyi analiz etti. Kayıtlardaki baba ve annelerin yaşlarını ve dedelerin ne zaman baba olduğuna dair bilgileri incelediler.

Araştırmanın sonucuna göre 50 yaş ve üzeri yaşta kız sahibi olan babaların otistik bir bebeğe sahip olma oranı, 20-24 yaş arasında baba olan erkeklere göre 1,79 kat daha yüksek olduğunu ispatladı. 50 yaş ve üzeri erkek çocuğu olan babaların oğullarının ise otistik bebek sahibi olma ihtimali 1,67 daha fazla.

”JAMA Psychiatry” dergisindeki araştırmayı yapan araştırmacılardan olan Avi Reichenberg; ” Psikiyatride ilk kez babanızın ve dedenizin seçimlerinin sizi etkleyeceği gösterildi.” diye belirtti.

Reichenberg, bu durumun yaşlı babaya sahip olan kişilerin çocuk yapmaması anlamını taşmadığını, riskin düşük olduğunu belirtti. Ve bu sonuçların sadece otizmin nedenlerinin biraz daha anlaşılması için yapıldığını belirtti.

Araştırmacılar halen babanın yaşıyla otizm ihtimalinin neden arttığını anlamadı, ancak spermlerde meydana gelen mutasyonların bu durumun nedeni olabileceğini söyledi. Bu duruma göre babadan oğula geçen genler torunlara kadar ulaşıyor. Ve torunların otizm olma ihtimali artıyor.

Eşe Kötü Muamele, Otizm riskini Arttırır

Aynı derginin yaptırdığı bir başka araştırmaya göre ise eşe orta derecede bile kötü muamele yapılsa otizmli bebek dünyaya gelme ihtimali oldukça yüksek oluyor.

Bu sonuçlara ise, Amerika Birleşik Devletlerinde 50000′den fazla kadına yapılan araştırmalara göre fiziksel ve psikolojik olarak şiddet gören kadınların bebeklerinde otizm görülme ihtimali, sağlıklı ve mutlu kadınlarda görülme ihtimalinden %60 daha fazla.

Kategori: Genel, Haberler