Sınav Öncesi Neler Yapılmalı? Sınav Stresine Ne İyi Gelir?

14 Mart 2015 Devamı

Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) girecek öğrencilere stres uyarısı yapan uzmanlar, stres ve strese bağlı halsizliği gidermek için tarçınlı sütlaç yemelerini önerdi.

Sınav sabahında stresin tesirinde şu şekilde bir durum mevcut Stres bir ekip hormonları artırır ve karaciğerde şeker yıkımını çoğaltır. Karaciğerde şeker felaketi sınav esnasında öğrencide oldukça ağırbaşlı halsizlik oluşturur.

Bununla alakalı şekilde sınav sabahı ya da gecesi kesinlikle tarçınlı sütlaç, tarçınlı sütlü bir tatlı yemelerini istiyorum Bunu yemeleri yardımı ile şeker süratli bir biçimde kana karışacak. Yarım saat önce yemiş olmaları stresin tesirini minimize edecektir. Beyinlerinin daha çok çalışmasını sağlayacaktır.

Beklentileri oldukça yüksek olan ailelere de uyarılarda bulunan uzmanlar, ailelerin çocuklarıyla alakalı beklentilerinde bunun gerçekçi olup olmadığını kontrol etsin.

Bu beklenti çocuklarda sınav kaygısına ne sebepten oluyor Sınav kaygısı başarısızlığa ne sebepten oluyor Onlara yardım olmayacak Biz sana güveniyoruz, çalıştın, elinden gelenin en iyisini yapacaksın demelidirler Onu bir şeylerle mukayese etmek ve hedef koymak öğrencide stres oluşturacaktır.

Sınavla alakalı toplumsal destek alan talebenin daha başarıya ulaşmış olduğuna dikkat çekerek, Sınav stresi ile meydana getirilen araştırmada toplumsal desteği olan talebelerin sınav stresi düşük, başarısı yüksek.

Ailesi yönünden sevilmiş olduğu kişi yönünden desteklenen talebe imtihanda daha başarıya ulaşmış oluyor Sırtını sıvazlarken yere yapıştırmak mananında değil Evladıyla alakalı istikbali ile alakalı kendi tasarısı olacağı söylenmelidir dedi.

Kategori: Beslenme, Çocuk Psikolojisi, Genel, Haberler