Simit kilo aldırır mı ?

26 Mayıs 2013 Devamı

Simit, birçok kişi için atıştırmalık bir besin olarak iyi bir seçim gibi gözüküyor ama gerçekten öyle mi?

Uzman Diyetisyen İdil İmamoğlu, mis gibi susam kokusu olan simit ile ilgili bilinmeyen gerçekleri açıkladı.

KAÇ KALORİDİR?

Günlük beslenmemizde simit, kahvaltıda tüketilebildiği gibi günün herhangi bir saatinde atıştırmalık olarak da tercih edilebiliyor. Bir simit yaklaşık 40gr’dır ancak enerjisi kendisi kadar hafif değildir. Bir simitte yaklaşık 250-300 kcal enerji bulunur. Simidin enerjisinin bu denli yüksek olmasının sebeplerinden biri de dışında bulunan susamlardır. Yağlı bir tohum olan susam, simidin enerjisini artırır. Bir simit yaklaşık 4 dilim ekmeğe eş değerdir.

SİMİT KİLO ALDIRIR MI?

Bu sorunun cevabı miktarda saklıdır. Simit elbette kilo aldırabilir. Tabii eğer miktarını fazla kaçırırsanız! Ancak kendi porsiyon kontrolünüzü yapıyorsanız ve sadece simit ile karın doyurmaya çalışmıyorsanız o zaman diyetinize simidi ekleyebilir, hatta simit tüketerek zayıflayabilirsiniz.

SİMİDİN DİYETTEKİ YERİ NEDİR?

Simidi ara öğünde tercih edecekseniz bir tam simidi tüketmemeye özen gösterin. Ayrıca, çeyrek simidin yanına bir bardak ayran tercih ederek o kadarlık bir simidin sizi daha uzun süre tok tutmasını da sağlayabilirsiniz.

Simidi kahvaltıda tüketmek isterseniz o zaman da sadece simit tüketmemeye özen gösterin. Simidin yanında tüketeceğiniz bir miktar peynir veya yumurta ve beraberinde bol yeşillik ile de sağlıklı bir öğün elde etmeniz mümkündür. Ancak böyle bir öğüne yağlı yiyecekleri ilave etmeyin. Unutmayın ki susamdan zaten yağ alıyorsunuz.

Bulabiliyorsanız tam tahıllı veya kepekli simitleri tercih etmenizde fayda var. Böylece, beyaz unun getireceği olumsuzlukları da yaşamamış olursunuz.

Kategori: Beslenme, Genel, Haberler, Sağlık & Güzellik