Sigara içen kadınlar dikkat !

31 Mart 2013 Devamı

Kadınlarda en sık meme ve akciğer kanseri görülüyor.

Opr. Dr. Engin Palaz, ‘Kanser Haftası’ dolayısıyla yaptığı açıklamada, kanserin bedendeki herhangi bir organın bir hücresinin kontrolsüz büyümesi olduğunu ifade ederek, ne kadar doku varsa o dokunun veya organın kanserinin de olacağını söyledi. Kadınlarda ayrıca, dış genital bölgeden başlayarak vulva kanserleri, vajen kanserleri, rahim ağzı kanserleri, rahim iç zarı kanserleri, yumurtalık kanserleri, rahim tuba kanserleri olduğunu anlatan Palaz, kadınlarda en sık meme kanserinin görüldüğünü belirtti.

“Hücrelerin kontrolsüz büyüyüp diğer organlara yayılmaları, metastaz adını alarak gittiği organda yerleşip büyümesi, o organın da fonksiyonunu bozmaya başlar” diyen Palaz, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Normalde her hücrenin belli bir ömrü vardır ve zamanı gelince ölür. Kanser hücresi ise ölmez, çoğalır. Bu yaşam mekanizması çok dengeli olarak bizim yaşam süremizle beraber devam eder. Aslında hücre bölünmesiyle ilgili bir sorundan kanser çıktığına göre, kanser genlerle ilgili bir hastalık olarak kabul edilir. Bu nedenle etken madde, virüs, bakteri gibi canlı olabileceği gibi canlı olmayan maddeler de olabilir. Kanser yapan oluğundan, bu ikili arasındaki denge kaybından gene kanser olmaya başlar.”

“KANSER TANISI PATOLOJİ İLE KONULUR”

Kanser tanısının patoloji ile konulduğuna dikkati çeken Opr. Dr. Palaz, “Dış görünüşü ile kansere benzetebilirsiniz ama, patolojik olarak hücre düzeyinde incelenmeden tanı konulmamalıdır” dedi.

Vulva kanserinin dış genital bölgede oluştuğunu ve cilt kanserleri gibi olduğunu ifade eden Palaz, “Deriden kaynaklı, benlerden gelişen tipleri tehlikelidir. Çoğu 65 yaşından sonra çıkar. Pratik olarak o bölgedeki tüm kitleler cerrahi olarak alınmalıdır. Vajen kanseri vajen duvarından çıkar; nadirdir, çoğu başka organın kanserinin metastazıdır. Rahim ağzı kanseri en sık görülen üçüncü kanserdir. Kanser olmadan önce ortalama 10 yıl geçmektedir. Kanser öncesi oluşumların smear (yayma) taramaları ile önceden tespitleri mümkün olduğundan, tedavisi erkenden yapılabilen bir hastalıktır. Rahim ağzı kanserlerin önceden hiçbir belirtisi olmadığı için yıllık smear tarama testleri mutlaka yapılmalıdır. Özellikle evlilikten 2. veya 3. senesinden sonra rutin uygulanmalıdır. Rahim ağzı kanserinin en önemli nedeni HPV denen virüs olduğu artık kesinleşmiş, buna karşı aşı da geliştirildiği için genç kızların cinsel yaşamları başlamadan önce aşılanmaları mutlaka gereklidir. Keşke aşı olabildiğince yaygınlaşabilse, rahim ağzı kanserini dünyadan silebilirdik. Bu kanserin oluşumunda sigaranın da etkenlerden olduğunu ayrıca vurgulayalım” şeklinde konuştu.

Rahim iç zarı kanserinin ise kadın kanserleri arasında yedinci sırada yer aldığını bildiren Opr. Dr. Palaz, ilk başlarda hiç şikayet yokken iç zarın fazla kalınlaşmasıyla daha sonra düzensiz kanamayla kendini gösterdiğini aktardı. Palaz, “Rahim iç zarı kanseri genellikle 60 yaş civarında görülür. Yani menopozda rastlanır. Şişmanlık, hipertansiyon, şeker hastalıklarıyla ilişkisi kuvvetlidir. Genç menopoz, devamlı östrojen alınımıyla ilgisi vardır” ifadelerini kullandı.

“ÜZÜM GEBELİĞİ KANSER OLMAMASINA KARŞIN KANSER GİBİ TAKİP EDİLİP, TEDAVİSİ CİDDİ YAPILMASI GEREKEN BİR DURUMDUR”

Yumurtalık kanserinin kadınlarda görülen en sık beşinci kanser olduğunu açıklayan Palaz, batın içinde büyümesini engelleyecek pek organ olmadığı için tanı konana kadar genellikle çok geç tanı alındığını, tesadüfen bakılan ultrasonografilerde rastlanabildiğini söyledi. Opr. Dr. Palaz, şunları kaydetti:

“İleri yaş kanseridir. Bu nedenle rutin bakımlar sırasında özellikle yumurtalık kist veya kitleleri bulunmuşsa tümör markerleri dediğimiz kanda Ca 125 başta olmak üzere bazı protein yapısında maddeler bakılır. Bu tür kanserlerin ilk başlangıcında hiçbir belirti olamayabilir. Erken tanı, erken cerrahi her zamanki gibi en iyi sonuçları verir. Kadın kanserleri arasında özel bir yeri olan, halk arasında üzüm gebeliği diye bilinen mol gebeliklerin çok azında kanser olan koryokarsinoma, çoğu zaman gebelikten sonra veya düşükten sonra ortaya çıkar. Üzüm gebeliği kanser olmamasına karşın kanser gibi takip edilip, tedavisi ciddi yapılması gereken bir durumdur.”

“ERKEN TANI, KORUYUCU HEKİMLİK ÖN PLANDA OLMALI”

Kadınlarda en sık meme kanserinin görüldüğüne işaret eden Palaz, sıklıkla menopoz döneminde görülen bu kanser türünde genetik ilişkinin kuvvetli olduğunu, erken tanının mamografilerle yapılabildiğini belirtti. Palaz, “İkinci sıklıkla görülen kanser akciğer kanseridir. Sigarayla çok yakın ilişkisi vardır. Dünyada sigarayı ortadan kaldırabilirsek tüm kanserlerin üçte birini ortadan yok edebiliriz. Üçüncü sırada kolon kanseri, sonra rahim ve yumurtalık kanseri gelmektedir. En çok öldüren ise akciğer ve meme kanseridir. Erken tanı, koruyucu hekimlik her zaman ön planda olmalıdır” diyerek sözlerini tamamladı.

Kategori: Genel, Haberler, Sağlık & Güzellik