Riskli Gebeliğin Özellikleri Nelerdir?

09 Eylül 2015 Devamı

Anne adayı üzerinde yapılan jinekolojik muayeneler genel olarak hamilelik süreci boyunca anne adayının yaşaması muhtemel riskleri tespit etmek için yapılır.

Hekimlerin yaptığı laboratuvar incelemeleri ve jinekolojik testler anne adayında görülen farklı seviyelerdeki riskleri ortaya çıkarır. Yapılan testler ve incelemeler sonucunda anne adayında ciddi riskler veya hafif riskler ortaya çıkabilir.

Anne adayı daha önce bir gebelik yaşamışsa, gebelik süreci boyunca atlattığı riskler kaydedilir ve bir sonraki gebeliği için fikir verecek şekilde incelenir. Daha önce yaşanmış düşük veya dış gebelik gibi riskli durumlara dair bilgi toplanır. Anne adayı bir önceki gebeliğinde dış gebelik geçirmişse, şimdiki gebeliğinde de dış gebelik geçirme riski yüksektir. Daha önce bir ya da birden fazla kez düşük geçirmişse, şimdiki hamileliğinin de düşükle sonuçlanması ihtimali çok yüksektir.

Anne adayının daha önceki gebeliğinde ortaya çıkan gebelik şekeri ya da erken doğum gibi riskler, anne adayının şimdiki gebeliğinde de ortaya çıkabilir.

Anne adayı eğer sara hastasıysa, insülin kullanan bir şeker hastasıysa, eğer ilaç kullanan bir hipertansiyon hastasıysa ya da tiroid ya da kalp sorunu olan bir hastaysa ortaya çıkan riskler farklı olacaktır.

Bir anne adayının hamilelik sürecine ya da doğuma dair risk taşıması, sadece hamilelik sırasında ortaya çıkan risklerle değil hamilelik öncesindeki risklerle de açıklanabilir.

Kategori: Genel, Haberler, Hamilelik