Pokemon Go Sağlığı Tehdit Ediyor

18 Temmuz 2016 Devamı

Akıllı telefonlarla oynanabilen, her yaştan tutkunu bulunan ve dünya genelinde adeta salgın haline gelen “Pokemon Go” oyununa ilişkin uzmanlar “sağlık üzerinde olumsuz etkileri olabileceği” uyarısında bulundu.

Verilere göre, çocuk ve ergenlerin günlük en fazla 1-2 saatlerini bilgisayar, tablet, cep telefonu benzeri ekranların başında geçirmeleri uygundur. Dolayısıyla ‘Pokemon Go’ gibi oyunlar, bu süreden çok daha fazla zaman geçirilmesine yol açmaktadır.

Yaşam biçimindeki değişimler, insanları evlerine hapis ediyor. Bununla birlikte de muhtelif ekranlara. Bu oyun, sokakta oynanıyor gibi görünse de sokak oyunlarından beklediğimiz sosyalleşmeye hizmet etmiyor. Aslında sokakta gibi görünen, yine de sosyal izolasyonu, yalnızlığı artıran bir aktivite. Dolayısıyla insan ilişkilerinde uzaklaşmayı daha fazla artıran yeni bir etken.

Yaşamda kullanılan önemli mekanizmalardan biri ‘savaş ve kaç’ tepkisidir. Bunun yaşamın içinde çok fazla kullanılmaya başlanması, kaygı bozukluklarının da ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu tür oyunlarda savaşmak ve hedefe ulaşmak çabası, stresi artırabilir ve olasılıkla kaygıyı ortaya çıkarabilir. Fantezi dünyası ile gerçek yaşam arasında sınırlar özellikle soyut düşünce aşamasına gelmemiş çocuklarda ya da gerçeklik ve hayal sınırları karışabilme olasılığı olan yetişkinlerde buna bağlı sorunların ortaya çıkmasına yol açacaktır. Geçmişte kendini Pokemon sanıp camdan atlayan 4 yaşındaki çocuk, bunun iyi bir örneğidir.

Tüm bağımlılıklarda olduğu gibi uyuşturucu etkisi oluşturması olasıdır.

“Dijital göz yorgunluğu sendromuna neden oluyor”

Dijital göz yorgunluğu sendromunda gözlerde yorgunluk ve ağrı, yanma ve sulanma, bulanık görme, gözleri kısarak bakma ihtiyacı, zaman zaman oluşan çift görme, odaklanma güçlüğü, ışık saçılmaları ve ışığa karşı hassasiyet gibi çok çeşitli şikayetler ortaya çıkabileceğini, bu durumun uzun süre devam etmesinin, çocuklarda daha tehlikeli bazı göz problemlerinin oluşumuna da zemin hazırlıyor.

“Miyopinin ortaya çıkmasına neden olabilir”
Ayrıca bu yakın çalışma ve odaklanmanın özellikle ailesinde miyopik göz bozukluğu olan çocuklarda miyopinin ortaya çıkmasına ve var olan göz numarasının daha hızlı ilerlemesine neden olabildiği gösterilmiştir. Bilgisayar benzeri cihazları daha az kullanan ve vaktini fiziksel aktivitelere ayıran çocuklarda miyopi daha az görülmektedir. Ayrıca ekran karşısında uzun süre vakit geçirilmesi gözlerde kuruluk ve alerjinin daha fazla olmasına neden olmaktadır.

Çocuklarda bu tür göz problemlerinin oluşmasını engellemek için bu cihazlarla geçirilen vaktin sınırlanması gerektiğine işaret ederek, okul öncesi çocukların günde bir saatten fazla zamanını ekran karşısında geçirmemesi gerektiğini bildirdi.

Kullanılan cihazların ekranlarının yüksek çözünürlük ve düşük parlaklıkta olması, uygun kontrastın seçilmesi (ekran zemin renginin açık, yazı karakterlerinin koyu renk olması), daha büyük boyutlu ekran kullanılması ve ekranın üst kenarının göz seviyesinin biraz altında olacak şekilde yerleştirilmesinin sorunları azaltmak açısından önemli, ayrıca ekran karşısında geçirilen süre boyunca her yarım saatte bir çocukların bu ortamdan uzaklaştırılması ve gözlerin kapatılarak veya uzak bir hedefe bakılarak dinlendirilmesinin faydalı olacağını kaydetti.

Kategori: Çocuk Psikolojisi, Genel, Haberler, Sağlık & Güzellik