Patatesleri Uzun Süre Saklama Formülü

05 Mart 2016 Devamı

Patatesleri nasıl daha uzun süre bozulmadan muhafaza edeceğinizi merak ediyorsanız, bu küçük ipucu size yardımcı olacak.

Günümüz dünyasında gıda ürünlerine yapılan katkı maddeleri veya hasatın güve, çekirge, tohum böceği vb. hayvanlardan korunması adına yanlış miktarda kullanılan tarım ilaçları besinlerin kimyasını bozmakla birlikte, bozulma sürelerini de değiştirdi.

Çürümeye neden oluyor

Tarlalardan gelen veya marketten aldığınız patateslerin üzerindeki toprakla muhafaza etmenizin çok kısa bir süre içerisinde patatesinizin bozulmasına ya da tohumlanmasına neden olacaktır. Patateslerin üzerinde kalan toprağın içerisinde bulunan vitamin, mineral ve bakterilerin hala yaşadığını ve kimyasal olarak tepkime halinde bulunuyor.

Bu yüzden aldığınız patatesleri yıkayarak üzerindeki toprak veya tortulardan kurtulduktan sonra (sadece yıkamak ile çıkmıyorsa bulaşık fırçası kullanabilirsiniz) emici bir bez yardımıyla kurutmalısınız. Kurutma işlemi bittikten sonra mümkünse patatesleri hasır ya da cam bir kasenin içine koyduktan sonra bir bez ile üzerini örtün. Patateslerin daha uzun süre bozulmadan kaldığını görünce, bu yöntemi sürekli olarak uygulayacaksınız!

Kategori: Beslenme, Genel, Haberler