Oyun ve Oyuncak Çocuklar İçin Neden Önemli? Çocuk Gelişiminde Oyun

12 Mart 2014 Devamı

Oyun ve Oyuncak Çocuklar İçin Neden Önemli? Çocuklarda Oyunun Önemi, Oyunun Çocuk Hayatında Önemi, Çocuk Gelişiminde Oyunun Önemi, Oyunun Eğitimdeki Yeri ve Önemi, Çocuğun Yaşantısında Oyun, Çocuklar İçin Oyunun Yararları, Erken Çocuklukta Oyunun Yeri ve Önemi

Psikiyatri Uzmanı – Prof.Dr.Nevzat Tarhan anlatıyor…

Ruh sağlığı için söylenen güzel bir söz vardır. Erişkinlerin ruh sağlığını iki kelimede toparlarsak sevmek ve çalışmak olarak tanımlanır. Çocukların ruh sağlığını iki kelimede tanımlarsak sevmek ve oynamak. Yani büyük insanlar için çalışmak neyse, çocuklar için çalışmak oyundur. Bu nedenle oyun çocuğun en ciddi işidir.

Oyun neden çocuk için bu kadar önemli?
Çocuğun hayatında oyun hem zihinsel hem psikolojik gelişiminde çok önemli. Genellikle son yıllara kadar çocuğun ruhsal ve psikolojik gelişimi olarak düşünüldü, beyin çalışmaları arttıkça çocuklardaki beyin görüntüleme çalışmaları şu ortaya çıktı çocuklarda zihinsel gelişimi de var.nasılki beynimizdeki çocuk koştururken kaslar gelişiyor bedende, oynarkende çocuğun zihninde kaslar gelişiyor. Hayal dünyasında çocuk bir şeyi söküyor, bir şeyi takıyor, bir yerlerde uçuyor. Çocuğun özgürleşmesi için kendisini tanıması için benlik duygusunun oluşması için oyun esnasında kendi kanadı ile uçabilmesi, bir kuşun yuvadan çıkıp kendi çabasıyla yuvadan uçma çabası ile uçmayı başarır. Çocuklarda bunu oyun dünyasında yapıyorlar.

Oyun ve Oyuncak hakkında tüm merak ettiklerinizi buradan öğrenebilirsiniz…

Kategori: Soru-Cevap