Okul Alışverişinde Menşeine Dikkat!

19 Eylül 2016 Devamı

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, çocukları için okul alışverişine çıkacak velileri uyarırken, “Veliler, hem bütçelerini hem de çocuklarının sağlığını gözeterek, kırtasiye malzemeleri ve okul kıyafetlerinde kaliteyi araştırsınlar. Satın alacakları ürünün menşeine bakıp, Uzakdoğu ülkelerinden gelen ucuz ve kalitesiz ürünlere karşı dikkatli olsunlar.

Veliler, hem bütçelerini hem de çocuklarının sağlığını gözeterek kırtasiye malzemeleri ve okul kıyafetlerinde kaliteyi araştırsınlar. Satın alacakları ürünün menşeine bakıp, Uzakdoğu ülkelerinden gelen ucuz ve kalitesiz ürünlere karşı dikkatli olsunlar. Buralardan gelen kalitesiz ve zararlı ürünlerin çeşitli hileli yöntemlerle gümrüklerden girerek piyasaya sürüldüğü anlaşılıyor.

Aileler çocuklarının kırtasiye ve giyim ihtiyaçlarını karşılama çabası içindeyken birtakım vicdan yoksunu kişiler de yüksek kazanç sağlamak adına ucuz maliyetli, sağlığa aykırı ürünleri piyasaya sürmektedirler. Albenisi yüksek, renkli, kokulu, kalem, silgi, kalem kutuları, mataralar, beslenme çantaları gibi okul malzemelerinin ve giysilerin çocuk sağlığı açısından tehdit oluşturuyor.

“TSE” ve “CE” aranmalı

Alınacak ürünlerde TSE ve CE işaretlerinden en az birinin bulunmasına veya ürünlerin AB tarafından güvenlik göstergesi kabul edilmiş normlara uygun olmasına dikkat edilmeli. Bu anlamda şüpheye düşen veliler, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı temsilciliklerine başvurdukları takdirde, şüpheli ürünlerin toplatılmalarını sağlayabilir, diğer velilerin de zararlı ürünleri satın almalarını önleyebilirler. Zararlı maddelerden üretilmiş bir kalem, öğrencinin hassas parmak derilerinde alerjik kızarıklıklara, kokladığı silgi ve benzeri materyaller ciğerlerinde tahribata neden olabilir. Hele okula yeni başlayan minik öğrencilerin bunları ağızlarına sokmaları, ilk anda belirti vermese de gelecek yaşamında ciddi hastalıklara yol açabiliyor.

Sakıncalı olmayan ürünlere “bandrol” önerisi

Markasız ve menşei belli olmayan kırtasiye ürünleri yüksek miktarda kanserojen madde içermektedir. Bu ürünlerin satışının kolaylaşması için daha cazip görünüm ve ucuz fiyat uygulamasıyla tüketiciler yönlendirilmektedir. Bu ürünler okul giysileri, sırt çantası, kalem, kalem kutusu, silgi, su matarası, beslenme kabı gibi okul malzemelerini kapsamaktadır.

Özellikle bu ürünlerde kanserojen ‘arilamin’ maddesine yoğun şekilde rastlandığı denetimler sonucu ortaya çıkmıştı. Bu maddenin kanser yaptığını Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü açıklamıştı. Ebeveynler, çocuklarının geleceği ve sağlığı için bilinçli hareket ederek markası ve menşei bilinen ürünleri tercih etmeli ve bu ürünlerin kimyasal içeriği hakkında açıklayıcı bilgi edindikten sonra satın almalı.

Kategori: Genel, Haberler, Sağlık & Güzellik