Öğrencilerde Şekil Bozukluklarına Dikkat

06 Ekim 2015 Devamı

8 milyon aşkın öğrenci için ders zilinin çalmasıyla beraber bir yandan yoğun ders temposuna uyum sağlamaya çalışan öğrenciler, diğer yandan da mevsim geçişinin etkilerine maruz kalıyor. Bu dönemde ders, eğlenme ve dinlenme üçgenini dengeli bir şekilde yürütülmesi gerektiğini söyleyen uzmanlar, özellikle ilkokul öğrencilerinin ders materyallerini vücutlarına ağır gelmeyen makul boyutlardaki sırt çantalarında taşımaları ve günde en az 8 saat geçirdikleri sıralarda doğru şekilde oturmaları konusunda uyarıda bulundu.

Sırt çantası çocuğun vücuduna göre aşırı ağır değilse en sağlıklı taşıma şeklidir. Özellikle küçük yavrularımızın kitap ve defterlerini sırt çantasında değil de tek omuzlu çantalarda taşımaları ise omurgalarında birtakım şekil bozukluklarına yol açar. Hem anne-babaların hem de öğretmenlerin buna özen göstermeleri gerekir. Çünkü artık pek çok okulda öğrencilerin kullanabileceği dolaplar var. Çocuklar her kitabı her gün yanlarında taşımak zorunda değil. Bunlar tespit edilip planlanırsa her gün taşınmaya mecbur olunmayan malzemeler okulda bırakılabilir. Bu da küçük öğrencilerin çantasını hafifletir.

VÜCUDUN YÜKÜ EŞİT DAĞITILMALI
Okul sıralarında yanlış oturmak; aşırı yorgunluk, kas ağrısı, kemik ve eklem sorunlarına neden oluyor. Öğrenciler için tüm yükü eşit olarak bele vererek başın ağırlığını omuzlara, vücut ağırlığını ise kalçalara doğru eşit dağıtacak oturma şekli önerilebilir. Başın eğri tutulması ise daha sonra devam edecek olan baş ağrılarının tetikleyicisidir. Bu boyun ağrıları, başa vuruyor ve çoğu zaman baş ağrılarının nedeni araştırıldığında bir sorun bulunamıyor.

İYİ VE DOĞRU BESLENME UYARISI
Öğrenciler, önce evden dışarıya çıkmaları, ardından da dışarıdan sınıfa girmeleri nedeniyle hava sıcaklıklarının birden bire değişmesine maruz kalıyorlar. Bu dönemlerde boğaz iltihaplarından zatürreye kadar değişik sağlık problemleri yaşadıklarını biliyoruz. Burada en önemli şey öğrencilerin iyi ve doğru beslenmeleridir. Kahvaltı etmeden evden çıkmamaları, fast food tipi yiyeceklerden uzak durmaları ve raf ömürleri uzun ama insan ömrüne olumsuz etki veren birtakım gıdaları almamaları gerekiyor. Bunların yerine evde hazırlanmış sağlıklı besinleri tercih etmeleri ve kantinden tedarik edecekleri öğle yemeğinde ise gazlı içecekle cips türü ürünleri yemeleri yerine sadece bir peynirli sandviç çok daha faydalı olacaktır.

Kategori: Çocuğum, ÇOCUK HASTALIKLARI, Genel, Haberler