Obeziteye Savaş Açın

03 Mayıs 2016 Devamı

Hareketsiz yaşam, sağlıksız beslenme ve stres, obezitenin artmasına neden oluyor. Diyabet, kalp-damar hastalıkları ve bazı kanser türlerinin temelinde yatan neden olan obeziteyi yeme-içme alışkanlıklarındaki değişikliklerle yenmek mümkün. 

Sağlık bakanlığının son verilerine göre obezite sıklığı erkeklerde yüzde 20,5, kadınlarda ise yüzde 41,3’tür. Neredeyse iki kadından birinde, kilolu olma durumu ortaya çıkmıştır. Obezitenin önlenmesi amacıyla iştah kontrolü ile ilgili çalışmalar artmaktadır. Yeme alışkanlıklarımızdaki küçük değişiklikler ve iştahı azaltan besinler obezitenin önlenmesinde etkili olacaktır.

YEME ALIŞKANLIĞINIZI DEĞİŞTİRİN
Bütün hastalıkların kaynağı dolu midedir. En zengin öğün kahvaltı en hafif öğün ise akşam yemeği olmalıdır. Yemekler en az 20-30 dakikada, yalnız başına değil, sofrada, mümkünse ailece, çok iyi çiğneyerek yenilmelidir. Yemekten hemen sonra çay, kahve veya tatlı tüketmeyin. Uzun süreli açlıklar çok yemek yeme hissini tetikler. Zeytinyağı, meyve, sebze açısından zengin, kırmızı etin daha ölçülü tüketildiği Akdeniz tipi beslenme tarzını öneriyoruz.

DOMATES, SALATALIK SUYU İÇİN
Ülkemizde pek tercih edilmese de yemeklerle birlikte veya önce domates veya salatalık gibi sebze sularının iştah kontrolünde yardımcı olduğu bilinmektedir. Yoğun tadı olmayan ve şeker içeriği az olan sebzeleri tercih edebilirsiniz. Kalori bakımından oldukça düşük olan salatalık suyu keyifli bir içim sağlayacaktır. İçine nane gibi baharatlar ekleyebilir veya ayranla karıştırarak daha alışkın olduğumuz lezzetler oluşturabilirsiniz. Nane kokusu da iştah baskılayıcı olarak bilinmektedir.

İŞTAH DÜŞMANI BESİNLER

Badem ve Ceviz: E vitamini ve magnezyumdan oldukça zengindir. Kilo kontrolüne, insanlarda tokluk hissini arttırarak yardımcı olur.

Kahve: Günde 1-2 fincan kahve tüketmek zihni canlandırırken aynı zamanda iştahı da baskılar. Potasyum açısından da oldukça zengin olan kahveyi tüketirken şeker ve krema tercih etmemeye çalışın.

Yumurta: Her gün kahvaltıda 1-2 adet yumurta tüketenler, tüketmeyenlere göre daha az acıkıyor. Anne sütünden sonraki en sağlıklı protein olarak bilinir.

Salata, sebze çorbası, sebze suyu: Fazla yağ ve un eklenmeyerek yapılan sebze çorbalarının kalorisi çok düşüktür. İştah kontrolünü sağlamakta zorlanan bireyler.

Avokado: Lif ve kalp dostu tekli doymamış yağ asitleri açısından oldukça zengin olan avokado tokluk hissi verir. istediği kadar tüketilebilir. Tokluk hissinin çabuk oluşmasını sağlar.

Yeşil çay: Özellikle ödem attırıcı etkisi sayesinde zayıflama diyetlerinin vazgeçilmez çayıdır. Kan şekerini düzenler, tokluk hissi sağlar.

Yulaf ezmesi: Tokluk hissi verir. Açlık hormonunu baskılar.

Tarçın, karanfil: Kan şekerini dengeler. Çaylara, süte eklenebilir. Meyveleri dilimleyip üzerlerine tarçın serperek tüketmeyi deneyebilirsiniz.
Keten tohumu:Lif bakımından oldukça zengin olan keten tohumu, sağlıklı yağ kaynaklarından biridir. Omage3, omega6 içerir.

Kategori: Beslenme, Genel, Haberler, Sağlık & Güzellik