Ne Kadar Şeker O Kadar İnsülin

20 Ocak 2014 Devamı

Dr. Özgür Duman, beslenmede yanlış olan besinlere ve yol açtığı kronik hastalıklara değindi.

Risk Altındaki Çocuk, Genç ve Ailelerini Koruma Destekleme Gönüllüleri Derneği (ÇOVAK) işbirliğinde, Konak İlçesinin dış çeperlerindeki okulların öğrenci velilerine ‘Beslenme ve beslenmenin kronik hastalıklar üzerindeki rolü’ ile ilgili bilinçlendirme seminerleri düzenliyor. Kaynak Mahallesi Dumlupınar İlkokulu’nda yapılan seminere velilerin yanı sıra öğrenciler de katıldı ve ilgi gösterdi. Annelerin dikkatle izlediği seminerde, Konak Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü Dr. Özgür Duman beslenmede yanlış olan besinlere ve yol açtığı kronik hastalıklara değindi. Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, sağlık hizmetini vatandaşın ayağına götürdüklerini belirterek, sağlıkta buluşma günlerinin devam edeceğini söyledi.

Özellikle beyaz ekmeğin tüketilmemesi gerektiğini hatırlatan Dr. Duman, beyaz unun çok fazla dezavantajları olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Beyaz ekmekte kullanılan un çok fazla elendiği için bağırsaklar için gerekli olan liflerden arınıyor ve içermiş olduğu şeker bağırsaklarda hızla emilerek kan şekerini ve kan insülin düzeyinin çok hızlı yükselmesine neden oluyor. Şeker en çok damarlara zarar veriyor. Ne kadar çok şeker tüketirsek o kadar çok insülin salgılanıyor ve bu da uzun vadede şeker hastalığının ortaya çıkmasına neden olabiliyor.”

Dr. Özgür Duman, paketlerin üzerindeki içeriklere dikkat edilmesi ve Türk Gıda Kodeksine Uygundur etiketi olan gıdaların alınması gerektiğini, ayrıca şeker kamışı ve mısır şekeri ile yapılmış gıdaların tüketilmemesi konusunda uyarılarda bulundu.

Kategori: Çocuğum, Genel, Haberler, Sağlık & Güzellik